Słubiccy dzielnicowi uratowali mężczyznę przed wychłodzeniem
Działania słubickich dzielnicowych pozwoliły uniknąć tragedii. Podczas kontroli pustostanów znaleźli wyziębionego, głodnego, bezdomnego 36-letniego mężczyznę. Nie tylko ujemna temperatura stanowiła poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia, ale i stan budynku, w którym przebywał. Na szczęście pomoc przyszła na czas. Dzięki skutecznej pomocy dzielnicowych i współpracy z miejscowym OPS trafi on pod opiekę.
Policjanci mają świadomość, że w związku z bardzo niskimi temperaturami powietrza, osoby, które przebywają w pustostanach, mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. W okresie zimowym prowadzą wzmożone działania, podczas których kontrolują pustostany i budynki pod kątem przebywania osób bezdomnych. Tym razem przeczucie nie zawiodło mundurowych. To dzięki nim udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę.
W czwartek (11 stycznia), podczas sprawdzenia pustostanów i miejsc na terenie Słubic, w których mogą szukać schronienia osoby bezdomne, wśród wielu leżących nakryć, dzielnicowi dostrzegli zawiniętego w śpiwór mężczyznę. Był zziębnięty i zdezorientowany. Okazało się również, że mężczyzna był bardzo głodny i od kilku dni szukając schronienia, zmieniał lokalizację. Jego sytuacja była skrajnie zagrażająca jego zdrowiu, a nawet życiu. Przebywał w budynku, w którym nie było okien, a temperatura w pomieszczeniu nie różniła się od tej na zewnątrz, gdzie termometry wskazywała blisko – 6 stopni C. Mundurowi natychmiast wdrożyli algorytmy ukierunkowane na kompleksowe udzielenie pomocy tej osobie. Powiadomiono miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej i przy pomocy pracowników socjalnych zapewniono mężczyźnie pomoc, wyżywienie i ciepłe miejsce noclegowe. Uruchomiono też procedury pozwalające na umieszczenie mężczyzny w ośrodku pomocowym dla osób bezdomnych.
Codzienna realizacja obowiązków, jakie spoczywają na dzielnicowych oraz ich wyczucie i kierowanie się słowami misji – pomagamy i chronimy - po raz kolejny tej zimy, przyczyniły się do uratowania człowieka przed wychłodzeniem.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku, mogą potrzebować naszej pomocy. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby bezdomne, starsze mieszkające samotnie, a także nietrzeźwi z różnych względów przebywający poza ogrzewanymi budynkami, ławkach, parkach czy w pustostanach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym służby. Nie bądź obojętny – reaguj! Możesz uratować komuś życie!
Informacje można przekazywać na numer telefonu 112 lub do najbliższej jednostki Policji. O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę "BEZDOMNOŚĆ" i zaznaczyć miejsce na mapie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.
starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.03 MB)
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja tekstowa filmu
12.38 KBDeskrypcja tekstowa filmu
-
Audiodyskrypcja filmu
320.18 KBAudiodyskrypcja filmu