Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów? – ZAPEWNIAMY!
Lubuska drogówka od samego rana skupia swoją uwagę na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. To tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy w przypadku zderzenia z samochodem nie mają często żadnych szans. Dlatego też policjanci reagują stanowczo na łamanie przepisów w rejonach przejść dla pieszych oraz w innych miejscach gdzie tylko pojawiają się „niechronieni”.
W piątek (17 lutego) od samego rana trwają działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w ramach których policjanci lubuskiej drogówki w sposób szczególny zwracają uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Mundurowi są obecni przede wszystkim w rejonach przejść dla pieszych, dróg dla rowerów, a także wszędzie tam gdzie tylko pojawiają się „niechronieni”. Policjanci podczas służby rozmawiają z pieszymi i rowerzystami ale również z kierowcami samochodów, przestrzegając i namawiając ich do bezpiecznych zachowań na drodze. Pochmurna pogoda i opady deszczu sprawiają, że widoczność na drogach jest bardzo ograniczona, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli do niekorzystnych warunków atmosferycznych dołoży się brak dostatecznej uwagi i odpowiedzialności, zarówno ze strony kierowców jak i rowerzystów oraz pieszych, o nieszczęście jest bardzo łatwo.
Niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego jest każdy z nas. Częściej bądź rzadziej wszyscy korzystamy z chodników, przejść dla pieszych, dróg dla rowerów, a gdy zachodzi taka potrzeba to także z jezdni. Wszyscy zatem powinniśmy korzystać z dróg w sposób zapewniający bezpieczeństwo nam samym, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tych miejscach osoba piesza ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie warto ryzykować swojego zdrowia, a nawet życia. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Tak, jak uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię, tak sami nie zapominajmy, aby upewnić się, czy żaden pojazd się do nas nie zbliża. Zima to czas, w którym widoczność na drogach jest bardzo ograniczona, a ma ona ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa. Dlatego też spacerując bądź jeżdżąc rowerem, powinnyśmy korzystać z elementów odblaskowych. Warto także ubierać się tak, aby wyróżniać się na tle zimowej szarości.
Również po stronie kierowców są obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również ze zwykłego ludzkiego rozsądku. Dojeżdżając do przejścia do pieszych starajmy zachować się maksymalną czujność i koncentrację, aby nie zostać zaskoczonym przez pieszego, który nieoczekiwanie może pojawić się na pasach. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby w przypadku nieoczekiwanego pojawienia się pieszego na jezdni móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nawet, jeśli w danym momencie nic na to nie wskazuje.
Przypominamy, że podstawową zasadą bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie przepisów prawa. Równie istotne znaczenia ma jednak relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Kiedy zostaną spełnione te dwa aspekty, na drogach z pewnością będzie mniej zagrożeń.
Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek
Film: sierżant sztabowy Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.86 MB)
Pliki do pobrania
-
Audiodeskrypcja filmu
901.24 KB
-
Deskrypcja tekstowa filmu
11.6 KB