Aktualności

Zimowe warunki na drogach – zachowaj ostrożność i dojedź bezpiecznie do celu

Data publikacji 08.02.2023

Okres zimowy, zdecydowanie daje się w tym roku we znaki kierowcom. Większość z nas, dzisiejszy poranek zaczęła od „skrobania” zamarzniętych szyb samochodu. Dalej, wcale nie było łatwiej. Oblodzona i oszroniona jezdnia mocno utrudniała przyczepność opon do podłoża. Jak w takich warunkach dojechać bezpiecznie do celu? Ważne jest, aby zawsze kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i nie ulegać presji czasu. Pamiętaj, lepiej dojechać kilka minut później niż wcale. Lubuscy policjanci przypominają o konieczności przestrzegania przepisów drogowych, szczególnie w tych wymagającym miesiącach.

Kto ma już serdecznie dosyć zimowych warunków drogowych, ręka w górę! Niestety, do marca i początku wiosny jeszcze trochę zostało, co oznacza, że musimy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim ostrożność i odpowiedzialność siadając za kierownicę. Większość z nas, dzisiejszy poranek zaczęła od „skrobania” zamarzniętych szyb samochodu. Dalej, wcale nie było łatwiej. Oblodzona i oszroniona jezdnia mocno utrudniała przyczepność opon do podłoża. Jak zatem, w tych niesprzyjających warunkach dojechać bezpiecznie do celu? Ważne jest, aby zawsze kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i nie ulegać presji czasu. Lepiej dojechać kilka minut później niż wcale. Lubuscy policjanci przypominają o konieczności przestrzegania przepisów drogowych, szczególnie w tych wymagającym miesiącach. Robią to nie tylko w formie działań edukacyjny, ale również wzmożonych kontroli drogowych skierowanych chociażby do kierowców przekraczających prędkość, czy też osób łamiących przepisy w zakresie niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że nic nie zastąpi na drodze zdrowego rozsądku. Jak możesz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg? Oto, krótki poradni „z życia wzięty”:

 • Sprawdzony stan techniczny pojazdu! Bez tego ani rusz. Opony zimowe o prawidłowym bieżniku to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo  Sprawny układ hamulcowy, oświetlenie oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Gotowe? OK. Możesz ruszać, w drogę, ale najpierw…
 • Sprawdzaj warunki pogodowe na następny dzień. Może okazać się, że musisz po prostu wstać kilka minut wcześniej, aby odśnieżyć auto i przygotować je do drogi. Pamiętaj, że wszystkie szyby pojazdu muszą zostać oczyszczone. Nie dopuszczalnym jest aby ruszyć w drogę, mając ograniczone pole widzenia.
 • Lepiej kilka minut później niż wcale, czyli stosuj się do ograniczeń prędkości, a przede wszystkim warunków na drodze. W przypadku oblodzonej nawierzchni, jedź nawet wolnej niż wskazują limity. Dzięki temu dajesz sobie czas na reakcję i opanowanie pojazdu, w przypadku poślizgu.
 • W  relacji kierowca – pieszy i pieszy – kierowca zawsze przybieraj postawę ograniczonego zaufania. Jako kierowca, pamiętaj, że zbliżając się do przejścia dla pieszych masz obowiązek zredukowania prędkości i ustąpienia pierwszeństwa osobie przechodzącej przez pasy. W rejonie przejść dla pieszych, niewolno Ci wyprzedzać. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę śliską nawierzchnię i  wydłużoną drogę hamowania. Jako pieszy, pamiętaj, że przechodząc przez przejście jesteś zobowiązany odłożyć telefon komórkowy. Korzystanie z niego, jest wykroczeniem, za które możesz zapłacić mandat w wysokości 300 złotych. „Nie pchaj” się na pasy, gdy widzisz, że kierowca wcale nie zamierza zwolnić. Kiedy leżysz połamany w szpitalu, kwestia tego czyja to była wina, nie ma większego znaczenia.

Jeśli Ty również, chcesz  mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach (prócz ostrożności i respektowania przepisów), możesz także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej dobrze znanej już społeczeństwu aplikacji, możesz bez wychodzenia z domu poinformować Policję, na przykład o przekroczeniach prędkości lub niewłaściwej infrastrukturze drogowej, co jak podkreślamy – jest szczególnie ważne podczas zimowych warunków.

Link do aplikacji znajduje się poniżej:

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

 • Policjant podczas wypisywania mandatu karnego.
 • Czarno białe zdjęcie przedstawiające wnętrze policyjnego radiowozu.
 • Policjant podczas kontroli trzeźwości kierującego.
 • Pojazd z uruchomioną poduszką powietrzną.
 • Policjanci drogówki zatrzymują do kontroli pojazd.
 • Pokrywa silnika policyjnego radiowozu.
 • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wyświetlona na ekranie telefonu komórkowego.
 • Policjant drogówki sprawdza oświetlenie pojazdu.
 • Wnętrze policyjnego radiowozu.
 • Ulotki profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 • Naszywka na ramieniu policjanta.
 • Policjant drogówki podczas kontroli drogowej.
Powrót na górę strony