Aktualności

Wiesz o miejscach przebywania osób bezdomnych? Zgłoś je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 02.12.2021

Panująca za oknem pogoda sprawia, że niejednokrotnie nie mamy ochoty wyjść z domu, w którym jest ciepło i bezpiecznie. Tego komfortu nie mają bezdomni, którzy przed deszczem, wiatrem i zimnem chowają się pod dachami budynków, w pustostanach, na dworcach, czy też w altankach działkowych. Ofiarami wychłodzenia mogą być nie tylko osoby bezdomne, ale i chore, czy też nietrzeźwe, które nie są w stanie same dotrzeć do miejsca zamieszkania. Nie bądźmy obojętni i wskażmy miejsce ich pobytu dzwoniąc na numer 112 lub za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Mając na względzie warunki panujące za oknem, policjanci powiatu krośnieńskiego codziennie kontrolują miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Sprawdzane przez funkcjonariuszy miejsca to głównie pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice, parki oraz dworce autobusowe i kolejowe. Odnajdując takie osoby, funkcjonariusze w rozmowie z nimi wskazują im punkt noclegowy oraz miejsca gdzie mogą otrzymać bezpłatnie żywność. Policjanci podczas prowadzonych kontroli zwracają także uwagę na osoby nietrzeźwe. Osoby odurzone alkoholem, często ze względu na stan w jakim się znajdują, nie radzą sobie z dojściem do miejsca zamieszkania i kładą się na ziemi, zasypiają na ławkach w parku, czy też w rejonie sklepów.  Zbliżająca się pora zimowa jest także dużym problemem dla osób starszych, schorowanych i żyjących samotnie, które często nie są w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Dlatego jeśli wiemy o takiej osobie, nie wahajmy się zareagować. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie jej pomóc, podzielmy się tą informacją z dzielnicowym, bądź poinformujmy o tym fakcie pracownika socjalnego na terenie którym mieszka taka osoba. Sytuacja z pewnością zostanie sprawdzona, a osoba potrzebująca otrzyma pomoc.

Niejednokrotnie udzielenie pomocy nie byłoby możliwe, gdyby nie zgłoszenia od mieszkańców. Wasza wrażliwość i brak obojętność na sytuacje, w której zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka przekłada się na szybsze dotarcie do takiej osoby i zapewnienie jej opieki. W związku z zapowiadanymi przymrozkami i opadami śniegu, jeżeli zauważymy leżącą osobę, z którą nie można nawiązać kontaktu, jest ona nieprzytomna, natychmiast poinformujmy o tym służby medyczne. W walce o ludzkie życie liczy się każda chwila! Ponadto informacje o miejscach spotykania się, czy też nocowania osób bezdomnych przekażmy dzielnicowemu swojego rejonu lub zaznaczmy je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie stworzone z myślą o mieszkańcach, dające możliwość wskazania konkretnych zagrożeń występujących na danym obszarze. Zawiera ona informacje o zdarzenia najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. Pełną listę zagrożeń możesz znaleźć po wejściu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.  Przekazanie zgłoszenia jest anonimowe i zajmuje tylko kilka minut. Warto jednak pamiętać, że za pośrednictwem mapy nie dokonamy zgłoszenia o potrzebie pilnej interwencji. Wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112.

Informujemy, że  na terenie Gubina funkcjonuje Noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną i mieści się ona przy ulicy Gdańskiej 17, czynna w godzinach 18:00 - 8:00. Więcej informacji o formach pomocy znaleźć można na plakacie. Ponadto informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy na terenie województwa lubuskiego można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego numer telefonu  0 800 109 160.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjant sprawdzający miejsce, w którym mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Zrzut ekrany z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Plakat z adresami placówek pomocy osobom bezdomnym.
Powrót na górę strony