Droga do szkoły musi być bezpieczna - działania Lubuskiej Policji
Jak zawsze najmłodsi mogą liczyć na pomoc lubuskich policjantów, którzy zapewnią im bezpieczna drogę do szkoły. To ważne, aby w pierwszych, powakacyjnych dniach otoczyć dzieci i młodzież opieką i gwarancją bezpiecznego dotarcia i powrotu ze szkoły. Będziemy czuwać nie tylko w ten symboliczny dzień ale także w najbliższych tygodniach.
Kolejne wakacje przeszły już do historii. Pozostały wspomnienia, z którymi najmłodsi będą się dzielić między sobą w najbliższym czasie. Zanim jednak najmłodsi usłyszeli pierwszy dzwonek, musieli bezpiecznie dostać się do właściwych placówek. W zadaniu tym, wcale nie łatwym, pomagają lubuscy policjanci, którzy w całym regionie przeprowadzają wzmożone działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla wielu to pierwsze wydarzenie w ich życiu, dlatego droga ta powinna zostać przebyta rozsądnie i bezpiecznie. Dziś to odbywa się wspólnie z rodzicami czy opiekunami, ale za kilka dni tę drogę młodzi uczniowie być może, będą pokonywali już sami. Dlatego tak ważna jest edukacja i działania profilaktyczne, które powinny być realizowane przez wiele podmiotów: policjantów - jako przedstawicieli organu najbardziej odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, rodziców oraz nauczycieli. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o pełnym pakiecie edukacyjno-profilaktycznym, w który powinien być wyposażony każdy uczeń lub przedszkolak.
Dlatego działamy. Policjanci ruchu drogowego jak co roku pomagają najmłodszym sprawnie, a co najważniejsze bezpiecznie, dotrzeć do szkoły. Mundurowi w białych czapkach przyglądają się zachowaniu kierowców i sprawdzają czy przestrzegają oni przepisów, w szczególności w rejonie przejść dla pieszych. Tam, gdzie jest to konieczne policjanci kierują ruchem, aby najmłodsi mogli bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.
W działaniach „Bezpieczna droga do szkoły” bardzo ważną rolę odgrywają także funkcjonariusze prewencji. Przy szkołach rozdają oni uczniom różnego rodzaju elementy odblaskowe, które już w niedługim czasie, będą istotnie poprawiać ich widoczność. Policjanci rozmawiają także z najmłodszymi, przypominając im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem dopalaczy i narkotyków. Wiedza jest najlepszym orężem w walce z zagrożeniami. Wyedukowany i w pełni świadomy nieletni jest wówczas w stanie skutecznie postępować w przypadku zagrożenia. Sprawdzamy także sklepy, w których sprzedawany jest alkohol. Podczas kontroli, sprzedawcom wręczane są specjalne ulotki profilaktyczne, informujące o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą udostępnianie alkoholu osobom nieletnim. To bardzo ważne, aby alkohol nie dostał się w ręce najmłodszych. Za tego typu zachowanie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
Dlatego jako lubuscy policjanci będziemy w wielu takich miejscach nie tylko dzisiaj, ale przez kilka najbliższych tygodni, aby dokładnie monitorować sytuacje przy szkołach i przedszkolach. Ważne, aby ten potężny impuls emocjonalny związany z pierwszym dniem w szkole się ostudził i ustabilizował. Ale do tego czasu niezbędna będzie pomoc Lubuskiej Policji. Na nią można liczyć.
Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Film Video_Szkola.mp4
Pobierz plik Video_Szkola.mp4 (format mp4 - rozmiar 16.36 MB)
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja tekstowa filmu
12.17 KBDeskrypcja tekstowa filmu