Aktualności

Policjanci i mieszkańcy wspólnie w walce z drogowym piractwem

Data publikacji 19.03.2021

Przekroczenie prędkości, to najczęstsze zagrożenie wskazywane przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ubiegłym roku na blisko 430 zgłoszeń, ponad połowa dotyczyła tego właśnie zagrożenia. Podczas ostatniej weryfikacji, w miejscach wskazanych za pomocą aplikacji, policjanci potwierdzili kolejne przekroczenia prędkości ujawniając pięć wykroczeń. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tego narzędzia. Razem możemy więcej.

Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa funkcjonuje w Policji od kilku lat. Za jej pośrednictwem każdy może poinformować o zdarzeniu, która według niego stanowi zagrożenie bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że nie należy korzystać z aplikacji, w chwili gdy oczekujemy szybko  pomocy. Gdy sytuacja wymaga natychmiastowego działania służb, wówczas należy zadzwonić na numer telefonu 112. Jest to bardzo ważne, gdyż na weryfikację zgłoszonego zagrożenia policjanci mają kilka dni, po zakończeniu której nanoszą na mapie efekt dokonanych sprawdzeń. Dzięki bieżącej aktualizacji mapy każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało potwierdzone, czy może jest jeszcze w trakcie weryfikacji. Ponadto należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jedną z form zgłoszenia i w przypadku gdy informacja nie została potwierdzona przez policjantów, nie oznacza, iż nie jest brana pod uwagę podczas pełnionej służby. Wszystkim nam zależy na poprawie bezpieczeństwa w powiecie, dlatego bardzo cenimy sobie otrzymywane od mieszkańców sygnały.

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy zgłosić między innymi o miejscach w których dochodzi do aktów wandalizmu, dzikich wysypiskach śmieci, przekroczeniach prędkości, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją i  o wielu innych sytuacjach, które z punktu widzenia obywateli są bardzo ważne. Pełną listę zagrożeń można znaleźć po wejściu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki zgłoszeniom policjanci mogą jeszcze skuteczniej reagować na potrzeby mieszkańców, a także przeciwdziałać wszelkim negatywnym zachowaniom mającym wpływ na poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

W 2020 roku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa otrzymaliśmy blisko 430 zgłoszeń, w tym do najczęściej zgłaszanych problemów występujących na terenie powiatu krośnieńskiego należało przekroczenie dozwolonej prędkości – 216 zgłoszeń, w tym 129 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 79-niepotwierdzono, pozostałe stanowiły żart lub pomyłkę.  A jak wygląda to od początku bieżącego roku? W dalszym ciągu za najbardziej uciążliwe społecznie zachowania, należy uznać jazdę z nadmierną prędkością. Podczas ostatniej weryfikacji, policjanci potwierdzili kolejne przekroczenia prędkości, ujawniając w miejscach wskazanych za pomocą aplikacji pięć wykroczeń. Od początku roku na 68 otrzymanych zgłoszeń, 30 dotyczyło przekroczenia prędkości, w tym 15 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 14 nie zostały potwierdzone, a 1 okazał się żartem lub pomyłką.

Gdzie i jak mogę poinformować o zagrożeniu?

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do internetu. Wchodzimy na stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy powiatowej bądź miejskiej Policji, gdzie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.  Po uruchomieniu aplikacji wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce występowania tego zagrożenia. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności max 5MB. Klikamy zgłoś i na tym kończy się nasze zadanie. Zgłoszenie odbierane jest przez koordynatora Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który każdego dnia sprawdza, czy mieszkańcy podzielili się nowymi informacjami na temat miejsc zagrożonych. Jego zadaniem jest również dbanie o jej aktualizację, a także zadaniowanie służb w celu weryfikacji zgłoszenia.

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Panel z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa
  • Panel z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa na telefonie komórkowym
  • Wydruk z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa
  • Panel z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa
Powrót na górę strony