xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Jest zima, są wychłodzenia. Pomagajmy osobom bezdomnym

Data publikacji 15.01.2021

Przebywanie w takich zimowych warunkach jest szczególnie trudne dla osób, które nie mają dachu nad głową. Przed chłodem i mrozem chronią się w pustostanach, w piwnicach bloków, czy też na ogródkach działkowych. Dla nich każde miejsce dające im chociaż trochę schronienia, jest lepsze niż przebywanie w mrozie i śniegu. Policjanci powiatu krośnieńskiego mając na względzie bezpieczeństwo osób bezdomnych, sprawdzają miejsca, w których mogą oni nocować, a także zwracają szczególną uwagę na osoby starsze lub nietrzeźwe.

Policjanci mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców powiatu krośnieńskiego, kontrolują miejsca, w których mogą przebywać narażone na wychłodzenie osoby bezdomne. Funkcjonariusze w szczególności sprawdzają pustostany, altanki ogrodowe, piwnice, garaże, parki, dworce autobusowe oraz miejsca ich codziennych spotkań, sprawdzając czy nic nie zagraża ich bezpieczeństwu oraz informują o możliwości skorzystania z noclegowni funkcjonującej na terenie Gubina. W tym szczególnym okresie, w zainteresowaniu mundurowych są także osoby nadużywające alkoholu. Niejednokrotnie, pomimo tego, że mają zapewniony dach nad głową, nie są w stanie dojść do domu. Powodem jest ilość spożytego przez nich alkoholu, który sprawia, że nie zwracają oni uwagę na to co się z nimi dzieje. Zima to także bardzo trudny okres dla osób starszych i samotnych. Czasami zdarza się, że potrzebują oni wsparcia nawet w wykonaniu codziennych czynności, ale wstydzą się prosić o pomoc bądź nie wiedzą do kogo mogą się zgłosić. Warto zatem zainteresować się osobami mieszkającymi w sąsiedztwie i sprawdzić w jakich warunkach przebywają. Z informacją można podzielić się również z dzielnicowym, który z pewnością nie pozostawi takiej osoby bez pomocy.

W związku z zapowiadającymi przez synoptyków przymrozkami, prosimy również Państwa o pomoc i zwrócenie uwagi na osoby starsze, nietrzeźwe, bezdomne czy też z innych względów potrzebujące naszej pomocy. Można przekazać informację na wiele sposobów. Jeśli osoba wymaga natychmiastowej pomocy należy zadzwonić pod numer telefonu 112, w pozostałych przypadkach prosimy o kontakt z dzielnicowym. Można też wysłać informację na skrzynkę poczty elektronicznej, czy też przekazać ją za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To nie zajmie dużo czasu, a pozwoli w dotarciu do osób, które mogą potrzebować pomocy. W walce o ludzkie życie liczy się każda minuta.

Informujemy, że  na terenie Gubina funkcjonuje noclegownia dla osób bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną. Znajduje się ona na ulicy Gdańskiej 17 i czynna jest w godzinach 18:00 - 8:00. Przypominamy, że informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy uzyskasz dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego nr tel.  0 800 109 160.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjant sprawa pustostan.
  • Policjant sprawdza wnętrze opuszczonego budynku.
  • Policjanci sprawdzają wnętrze opuszczonego budynku.
  • Policjanci sprawdzają wnętrze opuszczonego budynku.
  • Policjant sprawdza wnętrze opuszczonego budynku.
Powrót na górę strony