Projekt pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności",współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W dniu 01 października 2021 roku, Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim, jako partner, rozpoczęła realizację projektu pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, dofinansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Przedmiotowy projekt realizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie - Beneficjenta – Lidera Projektu oraz Partnerów Projektu: Komendę Wojewódzką Policji
w Gorzowie Wielkopolskim, Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.
Celem głównym projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki zorganizowanych oszustw metodą „na wnuczka”, w tym kampanie edukacyjno-informacyjne oraz spotkania bezpośrednie z seniorami na terenie partnerów projektu.
Zakres projektu
W ramach niniejszego projektu zostaną zrealizowane następujące działania:
1. Spotkanie inauguracyjne na terenie województwa podkarpackiego.
W dniach 17 – 19 listopada 2021 roku, odbyło się spotkanie inauguracyjne w Polańczyku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Celem spotkania było poruszenie problematyki związanej ze zorganizowaną przestępczością o charakterze międzynarodowym przeciwko mieniu na tak zwaną legendę.
Więcej informacji o spotkaniu, znajduje się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – Lidera Projektu:
5. Szkolenia regionalne dla podmiotów finansowych,
6. Organizacja „Dni pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem”,
7. Organizacja akcji „Powiadom swojego seniora”,
8. Utworzenie procedury postępowania dla policji oraz przedstawicieli instytucji finansowych,
9. Konferencja podsumowująca projekt na terenie województwa lubelskiego.
Rezultaty projektu
Realizacja projektu przyczyni się do:
- wzrostu poziomu wiedzy osób starszych o metodach działalności grup przestępczych w zakresie przestępstw,
- zwiększenia kompetencji funkcjonariuszy Policji oraz pracowników Policji,
- podniesienia kompetencji funkcjonariuszy w zakresie jazdy w trudnych warunkach.
Finansowanie projektu
Wartość całego projektu wynosi 1 873 782,93 złotych, w tym dofinansowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynosi 1 405 337,20 złotych.
Wartość projektu Partnera – KWP w Gorzowie Wlkp.: 336 360,92 złotych, w tym dofinansowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynosi 252 270,69 złotych.
Projekt będzie realizowany w okresie od 1 października 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku.