„KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA W MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY LUBUSKIEJ I BRANDENBURSKIEJ POLICJI”
„KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA W MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY LUBUSKIEJ I BRANDENBURSKIEJ POLICJI”, W RAMACH FUNDUSZU MAŁYCH PROJEKTÓW PROGRAMU WSPÓŁPRACY INTERREG VA BRANDENBURGIA -POLSKA 2014 - 2020
W dniu 30 lipca 2019 r. Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. podpisała Umowę nr 459/19 o dofinansowanieMałego Projektu pn.: „Komunikacja międzykulturowa w międzynarodowej współpracy Lubuskiej i Brandenburskiej policji”, w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.
Partnerami małego projektu są: Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgia.
Celem projektujestwzmocnienie istniejącej współpracy transgranicznej na obszarze wsparcia poprzez podniesienie kompetencji interkulturowych funkcjonariuszy partnerskich instytucji.
Zakres projektu
W ramach niniejszego projektu Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z partnerem niemieckim –Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii, planuje zrealizować następującedziałania:
- Trzydniowe szkolenie:
W IV kwartale 2019 r. KWP w Gorzowie Wlkp. planuje zorganizować na terenie województwa lubuskiego trzydniowe szkolenie o charakterze warsztatów, na temat komunikacji międzykulturowej. W szkoleniu będzie uczestniczyć 10 funkcjonariuszy
z ramienia KWP w Gorzowie Wlkp. oraz 10funkcjonariuszy ze strony partnera niemieckiego. Pierwszego dnia szkolenia odbędą się ćwiczenia w formie interaktywnych zadań pod hasłem „teambulding” (budowanie zespołu) zorientowanych na współpracę w realnym działaniu. Celem ćwiczeń będzie m.in. wzajemne poznanie, wzbogacenie relacji w grupie, budowania i integracja zespołu. W drugim dniu planowany jest wykład dotyczący pojęcia międzykulturowości. Następnie odbędą się ćwiczenia w formie interaktywnych zadań wykonywanych w grupach mieszanych w celu wskazania różnic kulturowych i ich konkretnego wpływu na wzajemnie postrzeganie oraz współpracę polskiej i niemieckiej policji, w szczególności współpracę tej konkretnej grupy. Trzeciego dnia planowane jest podsumowanie jako „studium przypadku” i „spojrzenie w przyszłość”.
- Cztery dwudniowe hospitacje:
W ramachprojektu zostaną zorganizowane 4 dwudniowe hospitacje dla 20 przeszkolonych funkcjonariuszy. Hospitacje będą się odbywać w miejscu pracy partnera w grupach 10 osobowych. W sumie zostaną zorganizowane 4 hospitacje, w których każdorazowo będzie uczestniczyło po 10 osób tj. po 5 funkcjonariuszy z ramienia Beneficjenta oraz 5 policjantów w ramienia Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii. Celem hospitacji będzie m.in. poznanie struktury, zadań i uprawnień pionu kryminalnego jednostki Policji,poznanie metod, taktyki i form działania zarówno w wybranych sprawach, jak i w sprawie, w ramach której działa grupa operacyjno – śledcza oraz poznanie różnic i podobieństw w realizacji zadań przez policję pionu kryminalnego po stronie niemieckiej i polskiej.
- Jednodniowespotkanie na zakończenie projektu:
Na zakończenie projektu przewidziane jest zorganizowanie uroczystego jednodniowego spotkanie, podczas któregoodbędzie się podsumowanie projektu w formie prezentacji.. Ponadto zaplanowane sąrozmowy na temat m.in.: wzajemnej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz dalszej współpracy polsko-niemieckiej.
Rezultaty projektu
Realizacja projektu przyczyni się do:
- wzmocnienia współpracy transgranicznej na obszarze wsparcia;
- poznanie struktury, zadań i uprawnień pionu kryminalnego partnerskiej jednostki Policji;
- poznanie metod, taktyki i form działania zarówno w wybranych sprawach, jak i w sprawie,
w ramach której działa grupa operacyjno – śledcza;
- poznanie różnic i podobieństw w realizacji zadań przez policję pionu kryminalnego po stronie niemieckiej i polskiej.
Finansowanie projektu
Wartość całego projektu wynosi 11 756,52 euro, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 3000,26 euro.
Projekt będzie realizowany w okresie od 1 września 2019 r. do 29 lutego 2020 r.