„MISTRZOWIE DWÓCH KÓŁEK” W RAMACH FUNDUSZU MAŁYCH PROJEKTÓW PROGRAMU WSPÓŁPRACY INTERREG VA BRANDENBURGIA -POLSKA 2014 - 2020
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. podpisała w dniu 13 października 2017 r. ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Umowę nr 153/17 o dofinansowanie Małego Projektu pod nazwą „Mistrzowie dwóch kółek” w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.
Cele projektu
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Dyrekcja Policji Wschód z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą, poprzez wspólną realizację przedmiotowegoprojektu zamierzają ściśle współpracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co w przyszłości ma gwarantować osiągnięcie rezultatu w postaci ograniczenia zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów i ich tragicznych następstw na terenie województwa lubuskiego oraz części landu Brandenburgia podległej Dyrekcji Policji Wschód.
Zakres projektu
Przedmiotem projektu jest kampania społeczna promująca bezpieczne zachowanie na drodze pod nazwą „Mistrzowie Dwóch Kółek” oraz konferencja mająca na celu wymianę doświadczeń Partnerów. Natomiast w roku 2018 planowana jest realizacja drugiego etapu projektu, stanowiącego kontynuację i dotarcie do jak największej grupy użytkowników jednośladów.
W ramach niniejszego projektu Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z partnerem niemieckim - Dyrekcją Policji Wschód zrealizuje następującedziałania:
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie scenariusza do spotu telewizyjnego, którego hasłem przewodnim jest: „Droga to nie tor wyścigowy. Bądź Mistrzem Dwóch Kółek”. Celem konkursu jest stworzenie krótkiego scenariusza do spotu o bezpiecznym zachowaniu się na drodze przez kierujących motocyklami i motorowerami. Informacje o rozpoczęciu konkursu zostaną ogłoszone na stronach internetowych niemieckiej i polskiej Policji.
2. spot filmowy promujący bezpieczne zachowania na drodze jednośladów:
Na podstawie nagrodzonego scenariusza powstanie dwujęzyczny spot, który emitowany będzie na stronach internetowych Policji polskiej i niemieckiej, jak również w mediach społecznościowych. Do wzięcia udziału w spocie zaproszeni zostaną znani zawodnicy lubuskiego sportu żużlowego. Premiera spotu odbędzie się podczas dwudniowej konferencji, która rozpocznie kampanię „Mistrzowie Dwóch Kółek”. W drugim etapie projektu planuje się emisję spotu w telewizji, aby jego przekaz trafił do jak najliczniejszego grona użytkowników jednośladów.
3.promocja kampanii „Mistrzowie Dwóch Kółek”:
W ramach projektu zostanie przygotowane logo, które będzie znakiem firmowym kampanii oraz zostanie umieszczone na gadżetach typu torby, smycze, pendrivy. Ponadto logo projektu wykorzystane i promowane będzie podczas działań profilaktyczno-kontrolnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami w drugim etapie projektu. W zakresie promocji kampanii przygotowane zostaną także plakaty informacyjne.
4.dwudniowa konferencja na zakończenie projektu:
Dwudniowa konferencja ma na celu wymianę doświadczeń dotyczących poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w obszarze dotyczącym motocyklistów. Podczas spotkania zostaną omówione zagadnienia związane z użytkownikami jednośladów. Wystąpią osoby zaproszone - prelegenci, którzy bezpośrednio zajmują się działaniami na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. W trakcie konferencji nastąpi wręczenie nagród dla wyłonionych zwycięzców za najlepszy scenariusz do spotu oraz odbędzie się premiera niniejszego spotu.
Rezultaty projektu
Realizacja projektu przyczyni się do:
- budowania świadomości społecznej nt. bezpiecznego zachowania jednośladów na drodze;
- promowania społecznej negacji zachowań niezgodnych z przepisami ruchu drogowego;
- zwiększenia poziomu współpracy instytucji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
- poznania specyfiki problemu na pograniczu oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów roboczych pomiędzy funkcjonariuszami/pracownikami, które będą wykorzystywane w codziennej służbie.
Finansowanie projektu
Wartość całego projektu wynosi 13.775,50 euro, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie nie większej niż 11.709,18 euro, co stanowi 85% całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Natomiast wkład własny Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. stanowi 15% wydatków kwalifikowalnych Małego projektu tj. 2.066,32 euro.