Koordynatorzy o "Niebieskiej Karcie"
27 listopada 2013 r. w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyła się odprawa funkcjonariuszy Policji z komend miejskich/powiatowych Policji, komisariatów i posterunków Policji woj. lubuskiego., koordynujących realizację procedury „Niebieskie Karty” przez Policję.
Celem odprawy było podniesienie jakości i efektywności wykonywanych zadań w ramach procedury „Niebieskie Karty” oraz omówienie kierunków działań i zamierzeń Policji w obszarze procedury „Niebieskie Karty” w roku 2014.
Uczestnicy odprawy omówili poziom realizacji procedury interwencji domowych wobec przemocy w rodzinie „Niebieskie Karty” w I półroczu 2013 roku na terenie województwa lubuskiego. W skali województwa liczba wypełnionych formularzy „Niebieska Karta – A” w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosła o 31%. Świadczyć to może o poprawie skuteczności Policji lubuskiej w zwalczaniu zjawiska przemocy w rodzinie.
W dalszej części przedstawione zostały propozycje zmian w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2012 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”. Zmiany dotyczą głównie działalności zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych oraz wzoru formularza „Niebieska Karta – A”.
Podsumowano również Program Pilotażowy Wdrożenia Algorytmów i Kwestionariuszy Szacowania Ryzyka Zagrożenia Życia i Zdrowia w woj. lubuskim, realizowany we wrześniu 2013 r. Najważniejszy efekt programu to poprawa bezpieczeństwa ofiar przemocy w rodzinie. Liczba sprawców przemocy odizolowanych przez Policję od rodziny wzrosła o 14%. Pilotaż umożliwił również udoskonalenie narzędzi szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie – algorytmów postępowania policjanta i kwestionariuszy szacowania ryzyka w przypadku przemocy wobec osób dorosłych i małoletnich. Narzędzia będą stosowane przez policjantów w całym kraju od 1 stycznia 2014 r. Podczas odprawy szczegółowo omówiono zasady stosowania narzędzi. Przyczynią się one do podniesienia skuteczności działań podejmowanych przez policjantów przeprowadzających interwencje wobec sprawców przemocy w rodzinie oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, poprzez minimalizowanie zagrożenia zdrowia i życia tych osób.
Opracowała:
nadkom. Anna Księżak-Nowak
Wydz. Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.