Pokora daje SENS ŻYCIA
… mnie ten film uczy pokory, KTÓRA DAJE SENS ŻYCIA… to głos ucznia z Zespołu Placówek Oświatowych w Siedlisku. Debata o tolerancji, uzależnieniach i poszukiwaniu własnego JA w otoczeniu „amerykańskiej biedy” wzruszyła młodych ludzi. Sixto Rodriguez czyli przeoczony artysta stał się autorytetem dla ludzi na sali kinowej.
Główny bohater filmu „Sugar Man” to autentyczny muzyk Sixto Rodriguez wychowany w biednych i „zaćpanych” przedmieściach Detroit. Artysta śpiewał o zagubionych uzależnionych, a także o problemach swojego miasta i o własnych emocjach. Młodzieży spodobał się ten „odrzucony” chodzący własnymi drogami. Tworząc piosenki o zagubionych pokazał młodzieży nowa drogę. Rezygnując ze sławy, którą zdobył niespodziewanie w Republice Południowej Afryce, nadal żył jak przed sukcesem, skromie i pracowicie. Młodzi ludzie zaznaczyli, że ich autorytetty muzyczne tak nie żyją jak skromny Rodriguez , ONI raczej obnoszą się ze swoimi pieniędzmi, narkotykami i skandalami. Film pokazał również młodym ludziom jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą system, który dzieli ludzi tj. Apartheid. Prowadzący debatę połączyli wiadomości związane z w/w system z polską nietolerancją, która może objawić się podczas kolejnych uroczystości 11 listopada. Nietolerancja, rasizm, ksenofobia nie podoba się młodym ludziom i jasno dali temu wyraz podczas debaty. ZAUWAŻONA PRZEZ UCZNIÓW POKORA ŻYCIOWA GŁÓWNEGO BOHATERA, ZAIMPONOWAŁA IM I POKAZAŁA KIERUNEK…
Debatę po seansie poprowadzili moderatorzy/eksperci – podinsp. Wioleta Sokołowska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
W kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze na w/w filmie pojawili się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli, Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze, Zespół Placówek Oświatowych w Siedlisku i Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze.
Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.
Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.
Projekt „OBEJRZAŁEM problem” realizowany jest w ramach rządowego „Razem bezpieczniej” (zrealizowano przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego) i otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY oraz patronat medialny Radia ESKA.
Opracował: kom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.