Podsumowanie projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym"
Budowa przejścia dla pieszych w Sokólsku, traktu pieszo-rowerowego w Sławnie, czy szykan zwalniającej prędkość pojazdów w Miechowie- to przykłady inwestycji zrealizowanych w ramach szwajcarsko-polskiego projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Podczas czwartkowej konferencji przedstawiciele uczestniczących w projekcie powiatów, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i pozostałych służb podsumowali zrealizowane inwestycje.
Wypadki drogowe i ich konsekwencje pozostają jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w Polsce. W ich następstwie w ciągu ostatnich 20 lat życie straciło ponad 114 tys. osób, a blisko 1,3 mln zostało rannych, tyle ilu mieszkańców liczy Opole, Kraków i Wrocław razem wzięte. Choć z roku na rok poprawia się bezpieczeństwo na polskich drogach to i tak Polska przoduje w europejskich zestawieniach największej śmiertelności w wypadkach drogowych. Wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wyniósł u nas 10,7 w 2011 roku. Oznacza to, że, w co dziesiątym wypadku ginie człowiek. Dla przykładu w Szwajcarii miał on wartość 1,7. Na kształt tej statystyki znacznie wpływa wysoka liczba zabitych wśród seniorów, oraz niechronionych użytkowników ruchu – pieszych, czy motocyklistów. To właśnie tym grupom dedykowana jest prowadzona aktualnie kampania społeczna komendy Głównej Policji. Realizowane obecnie przedsięwzięcie ma nie tylko edukować kierowców, ale także zachęcić wszystkich do bardziej odpowiedzialnego korzystania z dróg.
Celem głównym projektu jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. wśród najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego tj. kierujących jednośladami, osób starszych i pieszych. Inicjatywę projektu przybliżył zgromadzonym podczas czwartkowej konferencji ekspert ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym delegacji szwajcarskiej Roland Wiederkehr. Zauważył on, że od wielu lat instytucje rządowe wydają miliony na walkę z terroryzmem, kiedy w tym samym czasie na drogach w wyniku wypadków giną tysiące osób. Ta sugestia spowodowała, że Szwajcaria zaczęła inwestować w poprawę infrastruktury z naciskiem na drobne pojedyncze inwestycje, jak budowa oświetlonych przejść dla pieszych, szykany zwalniające ruch, czy trasy pieszo-rowerowe. Właśnie tego typu inwestycje zostały realizowane też w Polsce w ramach realizowanego właśnie programu. W województwie lubuskim wspomniane inwestycje powstały w powiatach strzelecko-drezdeneckim i sulęcińskim. W przyszłości katalog inwestycji przewidzianych do realizacji na terenie powiatów będzie otwarty i zależny od potrzeb oraz zagrożeń drogowych występujących na danym terenie. Dodatkowo w ramach projektu zostanie zakupionych 12 nieoznakowanych pojazdów policyjnych z wyposażeniem i wideorejestratorem, które będą pełnić służbę w jednostkach Policji na terenie województw podlaskiego i lubuskiego. W celu wzmocnienia skuteczności projektu, w roku 2013 będzie przeprowadzona ogólnopolska kampania społeczna ze szczególnym naciskiem na odbiorców zamieszkujących dwa biorące udział w projekcie województwa. Ponad 30 % wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi uczestnicy ruchu drogowego, czyli osoby, które nie są osłonięte karoserią samochód, niemogące liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa.
W pierwszych trzech kwartałach roku 2013 odnotowano 6042 wypadków z udziałem osób pieszych, w których zginęło 676 osób, co stanowi spadek o 851 osób (12,3%) w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zdecydowanie najgorszy pod względem statystyk okres roku mamy przed sobą. Od października do stycznia notuje się największą liczbę potrąceń pieszych. Przyczyniają się do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność Szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwolnić i uważać na pozostałych uczestników ruchu.
W czwartkowym spotkaniu w Mierzęcinie uczestniczyli m.in. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie mł. insp. Mirosław Domański, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP mł.insp. Wiesław Widecki, główny księgowy KWP Magdalena Świderska, kierownik projektu mł. insp. dr Dariusz Podleś z KGP, dyrektor Departamentu Programów Europejskich Władzy Wdrażającej Programy Europejskie Mariusz Kasprzyk, oraz wiceszef MSW Marcin Jabłoński.