Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 01.10.2013

Jedną z podstawowych zasad kształtujących bezpieczeństwo na drogach jest bez wątpienia trzeźwość kierujących. Choć zasada ta, jak i konsekwencje jej łamania są powszechnie znane, to jednak wciąż wielu kierowców decyduje się na prowadzenie pojazdów na "podwójnym gazie". Dlatego lubuscy policjanci bezustannie sprawdzają prawidłowość jazdy kierowców także i w tym zakresie.

O działaniach "Trzeźwy poranek", poprowadzonymi przez lubuskich policjantów słyszała już chyba większość kierowców. Nie każdy jednak zna włściwą jej ideę, a już na pewno nie każdy, nawet w przypadku, gdy jest ona jasna i klarowna w odbiorze, stara się wypełnić podstwowe jej złożenia. Jedną z kluczowych dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym zasad jest trzeźwość kierowców.

 

To właściwie zasada, która powinna rozpoczynać dekalog zachowań na drodze i być respektowna przez wszystkich kierujących. Niestety wciąż są i tacy, którzy bagatelizując ten nakaz, narażają na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj /30 września 2013 roku/ lubuscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo skontrolowali ponad 4,5 tysiąca kierujących. Wśród nich znalazło się ponad 40, którzy z odpowiedzialnością za życie swoje i innych nie bardzo sie liczą, prowadząc pojazdy na "podwójnym gazie". Policjanci zatrzymali ich prawa jazdy. Inni zaś kierowcy za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami karnymi. Łącznie wystawiono ich blisko 20.

 

Działania prowadzone przez lubuskich policjantów, to tak na prawdę tylko uzupełnienie czynności kontrolnych związanych z ujawnianiem podobnych zachowań, bo przecież zadania te wykonywane są w ich codziennej służbie. Zdając sobie jednak sprawę z wagi tego problemu, jesteśmy zobowiązani do zintensyfikowania badań na zawartość alkoholu wydychanym powietrzu, aby być bardziej skutecznym w walce z pozbawionymi rozwagi kierowcami. Mamy ku temu narzędzia prawne, jak i faktyczne i będziemy konsekwentnie z nich korzystać, aby wypełnić zadania ustawowe, do których jesteśmy zobowiązani. Do tego, aby bezpieczeństwo w ruchu drogowym było w pełni realne, niezbędne jest właściwe zachowanie ze strony kierujących.

 

Dlatego apelujemy, aby przy prowadzeniu pojazdów, bezwzględnie zachować trzeźwość. Społeczeństwo oczekuje od Policji zdecydowanej reakcji wobec tych, którzy na drodze łamią przepisy, a my jesteśmy zobowiązani do sprostania ich oczekiwaniom, wypełniając określone przepisami prawa zadania.

 

 

Art. 178a Kodeksu Karnego:


§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Opracował: podkom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drogach
Powrót na górę strony