Aktualności

Podsumowaliśmy bezpieczne wakacje

Data publikacji 10.09.2013

W celu prawidłowego skoordynowania i realizacji działań prewencyjnych w okresie wakacji, opracowany został Program „Bezpieczne Wakacje 2013”.

Głównym celem lubuskiej Policji było zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku letniego na terenie naszego województwa, kształtowanie świadomości wiktymologicznej dzieci i młodzieży, zmniejszenie wszelkich zjawisk patologicznych występujących wśród najmłodszych oraz ochrona małoletnich przed przestępczością i demoralizacją.

Wyniki działań prezentują się następująco:

- W Rokitnie na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej odbyła się zabawa dla 5.000 dzieci. Festyn ze strony Policji organizował Wydział Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wraz z Komendą Powiatową Policji w Międzyrzeczu.

- W spotkaniach profilaktycznych w klasach I-IV szkół podstawowych woj. lubuskiego, w ramach Wojewódzkiego Programu Prewencyjnego „LUPO”, w maju i czerwcu udział wzięło 9.362 pierwszoklasistów, 10.159 drugoklasistów, 8 937 trzecioklasistów oraz 9 208 czwartoklasistów, co dało wynik 37.666 uczniów!Tematem przewodnim spotkań były zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

- Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Fundacją „Contra Crimen” w Gorzowie Wlkp., 14 czerwca 2013 r. zorganizował XIVFinał Wojewódzki Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z LUPO”. XIVedycja Turnieju objęła przygotowaniami 13 483 uczniów klas V i VI szkół podstawowych woj. lubuskiego (w sumie policjanci przeprowadzili 272 spotkań profilaktycznych w szkołach).

- Zrealizowano Projekt profilaktyczny pn. „Zapobieganie handlowi ludźmi”, w ramach którego zostały przeprowadzone spotkania profilaktyczne z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Celem działań było kształtowanie świadomości wiktymologicznej młodzieży oraz ochrona przed staniem się ofiarą handlu ludźmi. W województwie lubuskim przeprowadzono 149 spotkań profilaktycznych w 76 szkołach ponadgimnazjalnych. Najwięcej szkół zostało objętych działaniami w ramach projektu profilaktycznego w powiecie słubickim, natomiast najwięcej spotkań przeprowadzili policjanci z KMP w Zielonej Górze. Liczba uczniów uczestniczących w spotkaniu to 4.387 osób.

- Działania prewencyjne pn. „Zakończenie roku szkolnego 2013”  zrealizowało 310 policjantów z komend miejskich i powiatowych z pionu prewencji, ruchu drogowego oraz specjalistów ds. nieletnich. Efekt pracy Policji to 170 wylegitymowanych nieletnich. Najwięcej, bo 52 nieletnich wylegitymowali policjanci z KPP w Żarach. Ponad 30 osób nieletnich zostało wylegitymowanych przez policjantów z KMP w Zielonej Górze oraz KPP w Nowej Soli. Wysłano 14 powiadomień do rodziców. Na obszarze województwa, podczas tych jednodniowych  działań, policjanci ujawnili 2 nieletnich pod wpływem alkoholu i 2 uciekinierów z domów rodzinnych. Przeprowadzono 49 rozmów profilaktyczno – ostrzegawczych z nieletnimi oraz 29 rozmów z rodzicami. Najwięcej takich rozmów przeprowadzili policjanci ze Wschowy i policjanci z Żar. Policjanci skierowali ogółem 11 wniosków bądź zawiadomień instytucji lub organizacji, z tego 9 do Wydziałów Sądów Rodzinnych i Nieletnich oraz 2 zawiadomienia do innych instytucji i organizacji. Ponadto na terenie Żar i Lubska przeprowadzono działania prewencyjne pod nazwą „Trzeźwy nastolatek”, w których uczestniczyło 2 pracowników z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z zawodowym kuratorem.

- zorganizowano posterunki sezonowe w miejscach masowego wypoczynku zgodnie z Decyzją nr 106/2013 Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 maja 2013r., w sprawie zabezpieczenia sezonu turystyczno – wypoczynkowego 2013 na terenie województwa lubuskiego. Zgodnie z Decyzją utworzono 8 posterunków nad:

  • Rzeką Wartą w Gorzowie Wlkp. (KMP Gorzów Wlkp.),
  • Jeziorem Lipie, w miejscowości Długie (KPP Strzelce Krajeńskie),
  • Jeziorem Lubiąż, w miejscowości Lubniewice (KPP Sulęcin),
  • Jeziorem Pszczewskim, w miejscowości Pszczew (KPP Międzyrzecz),
  • Jeziorem Niesłysz, w miejscowości Niesulice (KPP Świebodzin),
  • Jeziorem Łagowskim, w miejscowości Łagów (KPP Świebodzin),
  • Jeziorem Sławskim, w miejscowości Sława (KPP Wschowa),
  • Jeziorem Lgiń, w miejscowości Lgiń (KPP Wschowa).

… ”między innymi dzięki pracy Policji oraz kampaniom informacyjnym w mediach, w naszym województwie tragicznych wypadków nad wodą jest mniej. Z roku na rok w Lubuskiem liczba utonięć maleje. W roku 2008 przypadków takich mieliśmy 30, rok później 23, w 2010 i 2011 ofiar wody było 21, w 2012 – 15, a w tym roku utonęło w lubuskich akwenach 13 osób. Mowa tu o przypadkach odnotowanych od początku roku. W czasie wakacji wypadków takich było 8.Wśród nich śmierć pod wodą poniosło dwoje nieletnich. Pod względem obszaru wód śródlądowych jesteśmy trzecim województwem.”… (cytat z artykułu „Weszli do wody i już nie wrócili”, Gazeta Lubuska, 5 września 2013r.);

Podczas trwania Programu profilaktycznego „Bezpieczne wakacje 2013”:

- wylegitymowano 976 nieletnich;

- wysłano 162 powiadomienia do rodziców;

- skontrolowano 1872 miejsca sprzedaży alkoholu;

- ujawniono:

                        - 2 nieletnich pod wpływem narkotyków;

                        - 48 nieletnich pod wpływem alkoholu;

                        - 14 uciekinierów z domów rodzinnych;

                        - 2 uciekinierów z placówek oświatowych;

                        - oraz 27 uciekinierów z ośrodków szkolno – wychowawczych;

                                   - 5 przypadków zniszczenia mienia;

                                   - 57 kradzieży dokonanych przez nieletnich;

- skontrolowano 1048 miejsc wypoczynku;

- przeprowadzono 192 spotkania profilaktyczno – edukacyjne w miejscach zorganizowanego wypoczynku

- skierowano 257 wniosków i zawiadomień skierowanych do instytucji i organizacji:

                        - w tym 221 wniosków do Sądu Rodzinnego;

                        - 17 zawiadomień do szkół i innych placówek oświaty i wychowania;

                        - 18 zawiadomień do poradni wszelkich typów.

- podczas działań ukazało się 51 artykułów prasowych oraz 23 wywiady radiowe i telewizyjne.

 

opracowała; st. sierż. Justyna Ławreszuk

Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

tel. 115-75

  • Podsumowaliśmy bezpieczne wakacje
Powrót na górę strony