Sierpniowe ślubowanie w KWP
Kontroler ruchu drogowego, przewodnik psa tropiącego, pilot policyjnego śmigłowca, załogant załogi interwencyjnej, detektyw wydziału kryminalnego, dochodzeniowiec. Form pracy policjanta jest mnóstwo, i zapewne każdy z nowoprzyjętych funkcjonariuszy ma w głowie swoje docelowe miejsce w tej formacji. Dziś w szeregi lubuskiej Policji wstąpiło 30 osób.
Dla każdej z nich dzisiejsze ślubowanie jest uwieńczeniem wielomiesięcznego postępowania kwalifikacyjnego. Nie zawsze lekkiego i łatwego. Każdy z kandydatów musiał wykazać się wiedzą o prawodawstwie, funkcjonowaniu instytucji państwowych, pokonać tor przeszkód w określonym czasie - co miało zweryfikować kondycję fizyczną, niezbędną podczas służby w różnych warunkach. Kolejnym etapem było badanie psychologiczne i rozmowa z komisją, podczas której każdy musiał uzasadnić taki wybór zawodu.
Ślubowanie jest jednocześnie początkiem nowej drogi zawodowej. Po obowiązkowym przeszkoleniu zawodowym w Szkole Policji, funkcjonariusze wrócą do swoich macierzystych jednostek, gdzie czeka ich żmudna, codzienna, ale i ciekawa, odpowiedzialna służba. Od początku roku do lubuskiej Policji wstąpiło 180 osób. Do końca roku, co miesiąc ślubowanie mają złożą kolejne osoby, które przejdą pozytywnie wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego.
Spośród ślubujących dziś na sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie, znalazło się 5 kobiet i 25 mężczyzn. Docelowo zasilą Komendy Miejskie w Gorzowie i Zielonej Górze, Komendy Powiatowe w Nowej Soli, Żaganiu, Sulęcinie i w Strzelcach Krajeńskich. Część z nich służyć będzie w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji i w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.