Nowe narzędzia pracy policjantów w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Rozpoczął się cykl szkoleń dla liderów Programu Pilotażowego Wdrożenia Algorytmów i Kwestionariuszy Szacowania Ryzyka Zagrożenia Życia i Zdrowia w Związku z Przemocą w Rodzinie w woj. lubuskim.
Podczas zajęć warsztatowych policjanci doskonalą swoją wiedzę z zakresu przemocy w rodzinie oraz stosowania nowych narzędzi służących skuteczniejszemu przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Pierwsze szkolenia odbyło się wczoraj (5 sierpnia), kolejne odbędą się dzisiaj i jutro (6 i 7 sierpnia 2013 r.) w Laboratorium Językowym w Zielonej Górze oraz 8 sierpnia 2013 r. w KWP w Gorzowie Wlkp. Liderzy programu przeprowadzą szkolenia kaskadowe dla wszystkich policjantów realizujących zadania służb patrolowo-interwencyjnych.
Narzędzia do szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie przygotowało Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, przy współpracy z Fundacją „Dzieci Niczyje” i Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Składają się one z algorytmu postępowania policjanta podczas interwencji w związku z przemocą w rodzinie oraz kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych do przeprowadzenia pilotażu narzędzia zostało wyznaczone województwo lubuskie. W związku z tym, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Wydziałem Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego opracowali Program Pilotażowy Wdrożenia Algorytmów i Kwestionariuszy Szacowania Ryzyka Zagrożenia Życia i Zdrowia w Związku z Przemocą w Rodzinie w woj. lubuskim.
Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dorosłych i dzieci – ofiar przemocy w rodzinie. Zakłada się, że zastosowanie algorytmów
i kwestionariuszy ułatwi policjantom interweniującym wobec przemocy w rodzinie podjęcie właściwej decyzji co do sposobu postępowania wobec sprawcy i ofiar,
a w konsekwencji przyczyni się do zapewnienia skuteczniejszej pomocy i bezpieczeństwa osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.
Narzędzia do szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie będą pilotażowo wykorzystywane przez policjantów wykonujących zadania służb patrolowo-interwencyjnych woj. lubuskiego w okresie od 1 do 30 września 2013 roku.
Ważnym elementem programu pilotażowego jest aktywny udział służb pomocy społecznej na poziomie gminy i powiatu, który będzie polegał na:
□ zapewnieniu przez powiatowe centra pomocy rodzinie całodobowego dostępu
do informacji o potencjalnym miejscu umieszczenia dziecka odebranego z domu w czasie interwencji domowej oraz możliwości skorzystania z porady specjalisty (psychologa, pedagoga),
□ zapewnieniu przez ośrodki pomocy społecznej całodobowej gotowości przystąpienia przez dyżurnych pracowników socjalnych do czynności interwencyjnych na telefoniczne wezwanie policjanta w sytuacji: zatrzymania sprawcy przemocy, konieczności zapewnienia opieki małoletnim czy konieczności zapewnienia specjalistycznego wsparcia, schronienia celem udzielenia ofiarom przemocy w rodzinie szybkiej
i wszechstronnej pomocy.
Narzędzia do szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie zostaną wdrożone na terenie całego kraju od 1 stycznia 2014 roku.
Opracowała:
nadkom. Anna Księżak-Nowak
Wydz. Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.