Aktualności

Szacunek to NIE JEST nowe słowo

Data publikacji 15.04.2013

Metoda użyta wobec młodzieży do utrzymania dyscypliny w filmie „Pan od muzyki” jest niedopuszczalna. Akcja – Reakcja zabarwiona przemocą to nie metoda - powtarzali podczas debaty zielonogórscy uczniowie i nauczyciele. Były wzruszenia i piękna rozmowa o tym jak powinno wyglądać szkolne życie.

Film „Pan od muzyki” pokazuje placówkę z trudną młodzieżą, gdzie panuje wszechobecna i osobliwa metoda wychowawcza tj. akcja – reakcja. Za przewinienia, kara się tu młodych ludzi biciem i izolatką. Nikt tu nie patrzy na młodego człowieka indywidualnie, liczy się szybkie stłumienie jakiegokolwiek zachowania. Wszystko zmienia się kiedy do szkoły trafia muzyk – nauczyciel, który zaczyna dostrzegać w młodzieży talenty angażując ich do śpiewania w chórze. Jego podejście wywołało w uczestnikach debaty zachwyt, podziw, a nawet spore wzruszenia. Młodzież z Zielonej Góry podkreśliła, że ważne są w szkole pozytywne relację z nauczycielami na bazie empatii i wyrozumiałości. Nauczyciele z kolei podkreślili, że nie do przecenienia jest szacunek dla drugiego człowieka i nie obniżanie obustronne poczucia wartości człowieka. Akceptacja szkolnych zależności i podejście z szacunkiem do ucznia oraz nauczyciela może uruchomić w człowieku czujność na wartość drugiej osoby i na jej talenty. Wszyscy zebrani na sali zgodnie stwierdzili, że wspólne zrozumienie i porozumienie z uczniami/indywidualnościami w każdej klasie daje pożądane efekty tj. poszanowanie dla słabości i mocnych stron drugiego człowieka.

Moderatorami debaty po projekcji filmu byli: podinsp. Wioletta Sokołowska i podkom. Małgorzata Urbańska z KMP Zielona Góra oraz kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. 

W kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze pojawiła się młodzież wraz z nauczycielami z Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze, V Liceum Ogólnokształcącego z Zielonej Góry i Publicznego Gimnazjum w Przylepie. Przeprowadzono również wśród młodzieży badania ankietowe dot. oceny Projektu. Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.

Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze to:

GRA w reż. Ruben Östlund, który odbędzie się 26 kwietnia 2013 r. godz. 10.30 (tematem projekcji będą TRUDNE DORASTANIE, PSYCHOMANIPULACJA, PATOLOGIE).

Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.  oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.

Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.

 

Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Szacunek to NIE JEST nowe słowo
  • Szacunek to NIE JEST nowe słowo
  • Szacunek to NIE JEST nowe słowo
Powrót na górę strony