Stereotypy, czyli „łatki XXI wieku”?
Czy część ludzi naprawdę musi być niewolnikami stereotypów? Czy nie potrafimy zobaczyć człowieka w całości takim jaki jest? „Odrzeć” go z przynależności do jakiejś grupy i poznać go naprawdę? Takie pytania zadadzą prowadzący debatę po filmie „CYGAN” w reż. Martin Šulík i Marka Leščáka w gorzowskim kinie Helios przy okazji kolejnego filmu w ramach Projektu „Obejrzałem Problem”.
Film „Cygan” to opowieść o słowackich cyganach. Wrażliwy i prostolinijny Adam nie chce być taki jak Žigo. Nie przemawia do niego życiowa filozofia ojczyma, lokalnego "ojca chrzestnego", który trzyma w garści całą wioskę: organizuje kolejne rabunki oraz nielegalne wywózki drzewa z lasu, pożycza pieniądze na wysoki procent, brutalnie ściąga długi. W dodatku wciąż przeklina "białych", nie unikając rasistowskich epitetów. W Adamie nie ma tyle nienawiści co w Žigo.
Zmuszany do przestępstwa przez ojczyma, woli pracować, niż kraść. To odpowiedzialny nastolatek z ambicjami i potencjałem, który dostrzeże dziewczyna z ekipy nagrywającej materiał o romskiej muzyce. Mógłby dalej się uczyć, mógłby wyrwać się z zabitej dechami dziury, gdzie nie ma żadnych perspektyw rozwoju. Jednak życie napisało dla bohatera scenariusz rodem z greckiej tragedii czy szekspirowskiego dramatu: Adam, nawiedzany przez ducha zmarłego ojca, będzie musiał wcześnie dojrzeć, by wypełnić swoje przeznaczenie…
Gościem specjalnym debaty będzie Pan Edward Dębicki - poeta, akordeonista, autor i kompozytor widowisk muzycznych, współtwórca scenariuszy filmowych i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni. W 1955 r. założył w Gorzowie Wielkopolskim Cygański Teatr Muzyczny "Terno" oraz powołał Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy.
Przed seansem wręczymy za dwie recenzje z filmu „Nietykalni” kolejne dyplomy podpisane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. i nagrody ufundowane przez kino Helios i Wydział Prewencji KWP Gorzów Wlkp. Laureatami są Tatiana Rodzeń (najciekawsza recenzja) i Eryk Koziara (wyróżnienie za pracę). Wymienieni uczniowie są uczniami Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp.
Debatę po seansie poprowadzą moderatorzy – podinsp. Beata Zbańska psycholog, Koordynator Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
W kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. na w/w filmie 9 kwietnia 2013 r. o godz. 9.00 pojawią się uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 6, 9, 20 oraz studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp.
Na koniec debaty organizatorzy zaproszą młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”. Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. to: GRA w reż. Ruben Östlund, który odbędzie się 23 kwietnia 2013 r. godz. 09.00 (tematem projekcji będą TRUDNE DORASTANIE, PSYCHOMANIPULACJA, PATOLOGIE).
Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.
Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.
Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.