Aktualności

Nie zostawaj sam na lodzie!

Data publikacji 04.04.2013

Długo oczekiwana wiosna powoli nadchodzi, a wraz z wyższymi temperaturami śmiertelne niebezpieczeństwo dla osób łowiących spod, i bawiących się na lodzie.

Zamarznięta powierzchnia wody na jeziorach, stawach i innych zbiornikach podczas srogich mrozów zapewniała nie zawsze, ale bezpieczeństwo wytrzymałości lodu. Teraz, gdy z dnia na dzień będzie cieplej topniejący lód może być śmiertelną pułapką. Nie odnotowaliśmy w tym roku jeszcze żadnego takiego utonięcia, dlatego apelujemy, by pozostało tak jak najdłużej. To głównie apel do wędkarzy, którzy chętnie łowią z wywierconego przerębla. Jeśli warstwa lodu jest cieńsza niż 10 cm. istnieje niebezpieczeństwo, że pod ciężarem dorosłego człowieka pęknie. Warto pamiętać, że na jeziorze, czy stawie grubość lodu nie jest jednakowa na całej powierzchni.

Jeśli lód się pod tobą załamie:
* Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
* Natychmiast wołaj o pomoc.
* Spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś. W tym celu świadomie załamuj przed sobą lód do momentu, aż będzie on na tyle twardy żebyś mógł wydostać się na niego. Rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód, który nie będzie się już załamywał.
* Po lodzie poruszaj się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na czworakach.
* Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe.

Jeśli zauważyłeś, że pod kimś załamał się lód:
* Alarmuj!
* Jeżeli podejmiesz decyzję o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód upewnij się, czy jest to bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie musisz pamiętać o własnym bezpieczeństwie.
* Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego.
* Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód.

Po wyciągnięciu osoby z wody, udziel pierwszej pomocy:
* W celu ochrony przed utratą ciepła zmień jej jak najszybciej ubranie na suche (np. załóż własną kurtkę, bluzę, sweter), jeżeli istnieje taka możliwość okryj ją kocem.
* Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
* Osobie przytomnej możesz podać osłodzony ciepły napój (bez alkoholu).

  • Nie zostawaj sam na lodzie!
Powrót na górę strony