Z nastolatkami prosto z mostu
„…chcemy, aby w szkole mówiono nam o seksie prosto mostu…” taki postulat padł na samym początku debaty po filmie „DRAPACZ CHMUR” w reż. Rune Schjøtt. Młodzież bardzo chciała rozmawiać o odpowiedzialnym seksie nastolatków w gorzowskim kinie.
Film „DRAPACZ CHMUR” pokazał młodzieży wiele aspektów dojrzewania seksualnego. Na pytanie skąd młodzi ludzie czerpią wiedze na temat seksu zdania były podzielone – rodzice, szkoła, Internet, rówieśnicy – to główne kanały zbierania informacji. Młodzież zauważyła jednak, że dorośli (nawet nauczyciele w szkole) wstydzą się mówić otwarcie o dojrzewaniu seksualnym nawet w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Gimnazjaliści zauważyli, że rodzice w obejrzanym filmie byli raczej partnerami do rozmowy toksycznymi.
Ojciec głównego bohatera, seksoholik „brutalnie” podchodził do tematu seksu, a matka chłopca o imieniu Jon uzależniona od alkoholu była przytłoczona mężem (na końcu filmu to właśnie matka pomaga synowy zrzucić mu poczucie winy, które ciągnie się za młodym człowiekiem od wypadku ojca). Ojciec głównej bohaterki Edith trzyma ją pod kloszem. Niewidoma dziewczyna wyalienowana, w małym duńskim miasteczku chce w ogólnym rozrachunku odpowiedzialnego seksu z Jonem oraz przyjaźni. Ta dwójka młodych ludzi zepchnięta na margines pokazała młodzieży, że warto być sobą i warto odpowiedzialnie, romantycznie podejść do miłości i sfery seksualnej. Podinsp. Beata Zbańska przekazała informację dot. między innymi tzw. „pieczątki” czyli emocji, które towarzyszą nastolatkowi podczas pierwszego seksu i faktu jak to wpływa na dalsze nasze życie seksualne. Kom. Piotr Wiśniewski przedstawił zagadnienia prawne związane z przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Debatę po seansie poprowadzili moderatorzy/eksperci – podinsp. Beata Zbańska Koordynator Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Na koniec debaty uczniowie wypełnili ankiety dot. oceny Projektu i propozycji tematycznych w dalszych edycjach działań. W kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. na w/w filmie pojawili się uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 6 i 20 w Gorzowie Wlkp.
Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”. Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. to:
„CYGAN” w reż. Martin Šulík I Marek Leščák, który odbędzie się 9 kwietnia 2013 r. godz. 09.00 (tematem projekcji będą TRUDNE DORASTANIE, TOLERANCJA KULTUROWA, PATOLOGIE, STEREOTYPY).
Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.
Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.
źródło: kom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.