Dyżur Policjantów w punktach konsultacyjnych
W ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – od 25 do 2 marca 2013 r. - lubuska policja zorganizuje w każdej jednostce policji punkty konsultacyjne oraz uruchomi telefony zaufania. Pomocy i porad będą udzielać policjanci oraz specjaliści - przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony ofiar przestępstw – sądów, prokuratur, ośrodków interwencji kryzysowej, poradni psychologiczno-pedagogicznych itp. oraz organizacji pozarządowych.
27 lutego 2013 r. uruchomiony zostanie punkt konsultacyjny w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kwiatowej 10, wejście od ul. Sielskiej, czynny w godzinach od 9.00 do 14.00. Porad będą udzielać policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych, Zastępca Kuratora Okręgowego ds. Karnych, a także psycholog z Zakładu Karnego w Gorzowie Wlkp.
Każda osoba zainteresowana - ofiara przestępstwa lub osoba jej bliska mogą zgłaszać się osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu :
95 722 70 57 lub 0 800 16 26 16.
Przedstawiciel Wydz. Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. weźmie udział w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, uruchomionym przez Wojewodę Lubuskiego - 25 lutego 2013 r. w godzinach od 9.00 do 14. 00 w holu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellończyka 8 w Gorzowie Wlkp. Osoby, które padły ofiarą różnego rodzaju przestępstw czy mające poczucie, że spotkała je niesprawiedliwość lub krzywda będą mogły skorzystać z porady, informacji czy wsparcia bezpośrednio w Punkcie, telefonicznie pod nr 95 7 115 214 oraz drogą e-mailową pisząc na adres marta.mielcarek@lubuskie.uw.gov.pl. Do dyspozycji zainteresowanych będą również inni specjaliści: prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., starszy wizytator z Lubuskiego Kuratorium Oświaty, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gorzowie Wlkp., Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych w Gorzowie Wlkp. Ponadto, w Punkcie Konsultacyjnym będzie można skorzystać z porad i informacji udzielanych przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej m.in. w sprawach związanych z funkcjonowaniem systemu pomocy społecznej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, systemu opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, świadczeń rodzinnych, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, wsparcia osób niepełnosprawnych, bezdomnych. Zostaną także udostępnione bezpłatne poradniki i ulotki informacyjne z różnych dziedzin.
Ponadto policjanci będą pełnili dyżury w punktach konsultacyjnych uruchomionych w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie w woj. lubuskim oraz Lubuskim Stowarzyszeniu na rzecz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze. Ze szczegółowym wykazem dyżurów można zapoznać się poniżej.