Uwaga piesi !
Szybko zapadający zmierzch, ciemne ulice, złe warunki atmosferyczne- opady deszczu czy śniegu oraz nieodpowiedni, ciemny ubiór pieszych znacznie ograniczają ich widoczność na drogach. Na terenie województwa lubuskiego w ciągu kilku godzin doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.
W poniedziałek 29 października 2012 roku o godzinie 17.00 na terenie Międzyrzecza doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ośmioletniego dziecka. Policjanci ustalili, że chłopiec szedł z kościoła do domu. Kierujący mercedesem najprawdopodobniej oślepiony światłami pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka nie zauważył chłopca na przejściu dla pieszych i w niego uderzył. Maluch doznał obrażeń głowy, trafił na badania do szpitala w Gorzowie Wlkp.
Tym razem ośmioletniemu chłopcu potrąconemu na przejściu dla pieszych na szczęście nic poważnego się nie stało. Jednak rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że jesienią oraz zimą zmierzch zapada bardzo wcześnie, warunki na drogach są zmienne a częste opady deszczu i śniegu znacznie ograniczają widoczność na drogach. Każdy pieszy powinien mieć przy sobie elementy odblaskowe, dzięki którym jest lepiej widoczny. Kierujący z odległości kilkudziesięciu metrów może już zauważyć oświetlony punkt na drodze i ma możliwość wcześniejszego zareagowania i uniknięcia zderzenia.
Do niebezpoiecznego zdarzenia doszło też w Nowej Soli. 54-letnia kobieta nie zachowując należytej ostrożności potrąciła staruszkę która przechodziła przez przejście dla pieszych. 79-letnia poszkodowana trafiła do szpitala. Do zdarzenia doszło wczoraj – 29.10.2012 roku o godzinie 17.25 w Nowej Soli na ul. Wrocławskiej. Kierująca samochodem osobowym m-ki ford fiesta na prostym odcinku drogi, nie zachowała należytej ostrożności i potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych 79-letnią mieszkankę Nowej Soli. Kobieta z obrażeniami trafiła do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca samochodem przed przejściem dla pieszych zwolniła, ale nie widziała by ktoś znajdował się na jezdni. Policja apeluje do pieszych o noszenie elementów odblaskowych. Nawet najmniejszy element odblaskowy sprawi, ze będziemy bardziej widoczni na drodze.
Szczególną ostrożność kierujący powinni zachować w rejonach przejść dla pieszych, przystanków autobusowych i miejsc, gdzie najczęściej pojawiają się piesi: okolice cmentarzy czy miejskich targowisk.
Pieszych prosimy natomiast o zakładanie jasnych ubrań lub elementów odblaskowych, które poprawia ich widoczność szczególnie po zmroku. Pamiętajmy: Widzieć to nie znaczy być widzianym!
Aby zapobiec potrąceniom pieszych zielonogórscy policjanci będą teraz częściej patrolować ulice miasta i sprawdzać przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, a także pieszych. Policjanci będą konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Kodeksu Drogowego i narażających innych uczestników ruchu ze szczególnym uwzględnieniem pieszych. W tym celu będą obserwować skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne, czyli miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.
Kierującym przypominamy: (Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - fragmenty)
Art. 26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. (…)
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Pieszym przypominamy: (Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - fragmenty)
Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
Art. 14. Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
W razie wątpliwości prosimy zarówno pieszych jak i kierujących o przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, w czym pomocna będzie Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.
źródło; kom. Małgorzata Stanisławska, KMP Zielona Góra, st.sierż.Justyna Łętowska KPP Międzyrzecz, st.sierż. Katarzyna Wąsowicz KPP Nowa Sól