Konferencja o ochronie zabytków
Malowniczy Łagów był miejscem w którym lubuscy policjanci zorganizowali ogólnopolską konferencję na temat ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Przez dwa dni swoje doświadczenia w tym zakresie wymieniali specjaliści służb prewencji i znawcy tematu z całego kraju.
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wpisując się w program ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, zorganizował ogólnopolską konferencję traktującą o tej właśnie tematyce. Miejscem spotkania specjalistów służb prewencji i znawców tematu był malowniczy Łagów w woj. lubuskim, gdzie w czwartek i piątek /18-19.10/ wymieniano poglądy na temat metod ochrony zabytków przed kradzieżami.
Nie bez powodu lubuscy policjanci zainspirowali swoich kolegów z innych województw do dyskusji na ten właśnie temat. W regionie lubuskim, już od kilku lat, Policja realizuje działania związane ze szczegółowym katalogowaniem i profesjonalnym znakowaniem dzieł sztuki oraz przedmiotów liturgicznych, które znajdują się w tamtejszych obiektach sakralnych. Pomysł znakowania poszczególnych obiektów tak zwaną metodą „sztucznego DNA” okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do dnia dzisiejszego policjanci z Wydziału Prewencji gorzowskiej KWP, przy współudziale służb konserwatorskich, zabezpieczyli w ten sposób większość świątyń na terenie województwa. Prace trwają nadal, a liczba skatalogowanych i oznakowanych przedmiotów przekroczyła pięć tysięcy.
Konferencja, w której oprócz policjantów udział wzięli wybitni specjaliści z dziedziny muzealnictwa, ochrony dzieł sztuki i archeologii, stała się również powodem do dyskusji na temat nowoczesnych metod ochrony przed skutkami kradzieży. Prelegenci prezentowali osiągnięcia w tej dziedzinie, wymieniając się uwagami i doświadczeniami. Efekty działań podejmowanych w celu przeciwdziałania skutkom przestępczości dotyczącej zabytków przedstawili również przedstawiciele Policji z województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Uzupełnieniem ich wystąpień były prezentacje przygotowane przez zaproszonych gości z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego.
podkom. Sławomir Konieczny
Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
tel. 519 534 647