Aktualności

Przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 16.10.2012

18 października 2012 r. obchodzony jest po raz szósty Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

Definicję „handlu ludźmi” określa art. 115 § 22 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia
    lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą

w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1 - 6.

Przestępstwo „handlu ludźmi”, wg art. 189a Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Natomiast czynienie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W woj. lubuskim w okresie od stycznia do września 2012 r. stwierdzono 41 przestępstw „handlu ludźmi”, natomiast w 2011 roku - 45 przestępstw.

Ryzyko stania się ofiarą handlu ludźmi może zmniejszyć stosowanie poniższych rad.

 

 

ZANIM WYBIERZESZ SIĘ ZA GRANICĘ DO PRACY PAMIĘTAJ!!!

  1. Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
  2. Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
  3. Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (od l listopada 2005 certyfikaty wydaje Urząd Marszałkowski).
  4. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
  5. Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów
    w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.
  6. Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
  7. Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
  8. Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
  9. Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.

10. Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

ZABIERZ ZE SOBĄ:

 

  1. Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
  2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem.
  3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
  4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
  5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
  6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
  7. Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na „czarną godzinę", aby miała za co wrócić do Polski.

Więcej porad i pomoc dla ofiar handlu ludźmi na stronach internetowych:

www.strada.org.pl

www.kcik.pl

 

Przeciwdziałanie handlowi ludźmi przez policję lubuską

Policja lubuska cyklicznie realizuje projekt profilaktyczny pn. „Zapobieganie handlowi ludźmi”. W tym roku przed wakacjami odbyła się VI edycja projektu.  Głównym jego celem jest ograniczenie zjawiska handlu ludźmi oraz kształtowanie świadomości wiktymologicznej młodzieży. Wakacje to okres, w którym młodzież jest szczególnie narażona na ryzyko stania się ofiarą handlu ludźmi. Chęć zarobku i podróży powoduje, że młodzi ludzi korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą zostać wykorzystani do niewolniczej pracy lub w celach seksualnych.

W ramach projektu odbywają się szkolenia dla policjantów oraz spotkania profilaktyczne w z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych na temat możliwości uniknięcia stania się ofiarą handlu ludźmi.  

Dotychczas policjanci przeprowadzili ponad 1000 spotkań, w których wzięło udział około 30.000 uczniów. Jak wynika z badań ewaluacyjnych, tematyka i sposób przeprowadzenia spotkań są oceniane przez uczniów pozytywnie i spotkają się z dużym zainteresowaniem.

Spotkania profilaktyczne w szkołach ponadgimnazjalnych woj. lubuskiego.

Policjanci realizujący projekt, w ramach działań wyprzedzających wzięli udział w warsztatach szkoleniowych pn. „Doskonalenie form i metod przeciwdziałania handlowi ludźmi”, które odbyły się 16 kwietnia 2012 r. w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. Celem głównym warsztatów było podniesienie jakości działań profilaktycznych z zakresu handlu ludźmi, realizowanych przez policjantów. Natomiast celami pośrednimi: nabycie wiedzy przez uczestników na temat zjawiska handlu ludźmi oraz sposobów ich przeciwdziałania, a także podniesienie  umiejętności policjantów w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych wśród młodzieży z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi. Zajęcia warsztatowe poprowadziła  Dorota Maciejewska z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Warsztaty szkoleniowe pn. „Zapobieganie handlowi ludźmi” – 29 marca 2011 r.

 

Opracowała:

nadkom. Anna Księżak-Nowak

Wydz. Prewencji

KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Przeciwko Handlowi Ludźmi
  • Przeciwko Handlowi Ludźmi
  • Przeciwko Handlowi Ludźmi
  • Przeciwko Handlowi Ludźmi
  • Przeciwko Handlowi Ludźmi
Powrót na górę strony