Konferencja rzecz ochrony dziedzictwa
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego zorganizował Ogólnopolską Konferencję „NAUKA i TECHNIKA XXI WIEKU NA RZECZ OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO i ARCHEOLOGICZNEGO”. Konferencję honorowym patronatem objął Wojewoda Lubuski, Komendant Główny Policji oraz Biskup Zielonogórsko – Gorzowski.
Ogólnopolska konferencja „Nauka i technika XXI wieku na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i archeologicznego” to przedsięwzięcie edukacyjne, poświęcone problematyce ochrony zabytków. Jego realizacja została zaplanowana w ramach zadania publicznego „Ochrona Dziedzictwa Narodowego”, zgodnie z założeniami Rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.
Celem konferencji jest doskonalenie systemu współpracy z instytucjami z całego kraju, zajmującymi się na co dzień ochroną zabytków oraz wymiana doświadczeń w tym zakresie. Tematem przewodnim konferencji będą osiągnięcia nauki i techniki XXI wieku w obszarze metod i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz archeologicznego. Zaprezentowane zostaną projekty i inicjatywy Policji z Polski oraz Niemiec.
Adresatami sympozjum są przedstawiciele instytucji, służb i organizacji profesjonalnie zajmujących się ochroną Dziedzictwa Narodowego: Policji, Straży Granicznej, Izby Celnej, Konserwatora Zabytków, Państwowej Straży Pożarnej, Prokuratury oraz administratorzy obiektów zabytkowych. Zaplanowano, że w konferencji weźmie udział około 100 osób, które spotkają się w dniach 18 – 19 października 2012 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie.
Organizatorem konferencji jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Projekt koordynuje podinsp. Zbigniew Pytka – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., jednocześnie Przewodniczący Zarządu Fundacji „Contra Crimen”. Współorganizatorem spotkania jest Fundacja „Contra Crimen” w Gorzowie Wlkp.
Zakres tematyczny konferencji „NAUKA i TECHNIKA XXI WIEKU NA RZECZ OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO i ARCHEOLOGICZNEGO”:
1. Wprowadzenie do opracowania analizy zagrożeń przestępczością dla obiektów i zbiorów, Pan Piotr Ogrodzki - Narodowy Instytut Muzealnictwa
i Ochrony Zabytków;
2. Nauka w ochronie dziedzictwa – określenie proweniencji ruchomych zabytków archeologicznych, Pan Marcin Sabaciński – Narodowy Instytut Dziedzictwa;
3. Policja w ochronie Dziedzictwa Narodowego: Pan prof. Zbigniew Judycki - Komenda Główna Policji, Pan mł. insp. Mirosław Karpowicz – Komenda Główna Policji;
4. Rola i cele służby celnej w obszarze ochrony dóbr Dziedzictwa Narodowego, Pan Tomasz Nowak – Izba Celna w Opolu;
5. Królowie, odkrywcy i rabusie. Szkic z dziejów kradzieży zabytków
na przestrzeni wieków, Pan dr Jarosław Lewczuk – Pracownia Archeologiczna w Zielonej Górze,
6. Wywóz i przywóz przedmiotów o charakterze zabytkowym
przed i po przystąpieniu Polski do pełnej ratyfikacji postanowień Układu
z Schengen, Panmjr SG Andrzej Miklaszewski – Nadodrzański Oddział Straży Granicznej;
7. Doświadczenia Policji Niemieckiej w zakresie ochrony technicznej obiektów,
Funkcjonariusze Prezydium Policji we Frankfurcie.
Podczas konferencji zaplanowane są wystąpienia przedstawicieli Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Komend Wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji w kraju oraz gości z Niemiec. Ponadto zorganizowana zostanie wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – największego obiektu architektury militarnej XX wieku w Europie.