BYĆ WOLNYM od narkotyków !
Wszyscy chcemy być dobrymi rodzicami i na ogół nie szczędzimy wysiłku, aby nasze dzieci były szczęśliwe i bezpieczne od wszelkich zagrożeń – ze strony narkotyków również. Nie ma jednak prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed narkotykami.
26 czerwca 2012 r. obchodzony jest na całym świecie MIEDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, 7 grudnia 1987 roku (rezolucja 42/112) na Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu, która odbyła się 26 czerwca 1987 roku.
W ramach tego dnia na stronach internetowych wszystkich jednostek Policji woj. lubuskiego pojawią się informacje dot. zjawiska narkomanii.
Ponadto Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i Fundacja „Contra Crimen” w Gorzowie Wlkp., ogłasza Konkurs na Spot Telewizyjny pn. „NARKOTYKI – rozmazane życie” (Zintegrowane działania profilaktyczne pn. „NARKOTYKI – życiowy FALSTART”). Konkurs WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.
Zachęcamy młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego do stworzenia krótkich (45 sekundowych) spotów telewizyjnych, które tematycznie pokarzą zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków i możliwości pomocy osobie uzależnionej np.: przybliżenie informacji dot. telefonu zaufania 801 199 990 (czynny codziennie 16.00 -21.00).
Spot można przygotować w dowolnej formie (np. animacja komputerowa, plansze i głos lektora, udział rówieśników w roli aktorów itd.) i przesłać za pośrednictwem szkół do 31 października 2012 r. (pod uwagę będzie brana data na kopercie) na adres Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., ul. Kwiatowa 10, 66-400 Gorzów Wlkp. z dopiskiem: „Konkurs na Spot Telewizyjny NARKOTYKI – ROZMAZANE ŻYCIE ”. Jeden autor nadsyła na konkurs tylko jedną pracę !!!
Szczegóły na stronach internetowych:
www.prewencja.lubuska.policja.gov.pl
www.lubuska.policja.gov.pl
www.ko-gorzow.edu.pl
www.womgorz.edu.pl
Ważne informacje dot. zagrożeń związanych ze zjawiskiem narkomanii można znaleźć pod adresami:
O TYM WARTO PAMIĘTAĆ !!!
Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, a podstawą rozmowy jest uważne słuchanie.
Rozmawiaj ze swoim dzieckiem zawsze, wszędzie i o wszystkim. Im częściej z nim rozmawiasz, tym lepiej poznajesz jego świat, jego oczekiwania, marzenia, a także problemy.
Staraj się zawsze znaleźć czas na rozmowę, gdy dziecko ma problem. Rozmowa pomaga pozbyć się przykrych uczuć. Gdy czuje się bezradne i skrzywdzone, pozwól mu się wygadać, wypłakać i wyzłościć. Postaraj się je zrozumieć i mądrze mu doradzić. W żadnym wypadku nie bagatelizuj jego problemów.
- Znajdź też czas, gdy chce się podzielić radością, sukcesem. Okaż swoje zadowolenie, pochwal, spytaj o szczegóły wydarzenia. Nie umniejszaj wagi SUKCESU powiedz, że jesteś z niego dumny. To daje mu wiarę w Siebie i jest zachęta do dalszych sukcesów.
- Staraj się dostrzegać sygnały, że dziecko cię potrzebuje. Kiedy ma jakiś problem, nie zawsze poprosi cię o rozmowę. Jeżeli będziesz uważnie je obserwować, to z pewnością dostrzeżesz wszelkie zmiany. Czasem zaczyna cię unikać, a czasem stara się być blisko, „kręci się” i czeka. Zainteresuj się przyjaźnie, pomóż nawiązać rozmowę.
- Stwarzaj warunki do luźnej rozmowy. Wykorzystuj naturalne chwile przy wspólnej herbacie, kolacji, na spacerze, stwórz nastrój do wieczornych „pogaduchów”, proponuj wspólne spędzanie wolnego czasu atrakcyjne także dla niego.
- Okazuj zainteresowanie jego sprawami, ale nie wypytuj natarczywie. Poczekaj, aż samo zacznie mówić o tym, co się u niego dzieje. To ono decyduje, ile chce nam o sobie powiedzieć. Uszanuj to.
- Rozmawiaj też o tym, co się u ciebie obecnie dzieje, o swoich kłopotach i planach. Pytaj je o zdanie w różnych sprawach i pokazuj, że liczysz się z jego opinią.
- Opowiadaj o sobie. Dzieci lubią wspomnienia rodziców z czasów ich młodości. Takie opowiadania zbliżają, bo przypominają dzieciom, że ich rodzice też byli młodzi. Nie przedstawiaj się jednak wyłącznie kryształowo, powiedz, że także robiłeś błędy i uczyłeś się podejmować trudne decyzje.
- Rozmawiaj na każdy temat, nie unikaj trudnych spraw. Zadbaj o to, żeby w waszym domu nie było tematów tabu. Rozmawiaj także o tym, czego się obawiasz. Bądź raczej doradcą niż ekspertem.
Warto też pamiętać o kilku ważnych sprawach:
- Bądź przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.
- Wymagaj, ale stawiaj dziecku warunki możliwe do spełnienia.
- Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z tobą i wiedziało, że ustalone przez ciebie normy w ważnych sprawach muszą być respektowane.
- Poznaj przyjaciół i znajomych dziecka. Pamiętaj, że w tym wieku koledzy odgrywają dużą rolę i często mają duży wpływ.
- Szanuj prawo dziecka do własnych wyborów, opinii, dysponowania swoim wolnym czasem. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
- Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Pozwól dziecku zdobywać doświadczenia; ono uczy się życia przede wszystkim robiąc nowe rzeczy, sprawdzając. Czasem popełnia przy tym błędy, bądź zatem czujny i w porę reaguj.