Sprawdzamy trzeźwość kierowców
Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili kolejne działania pn „Trzeźwy kierowca”. Na drodze wojewódzkiej nr 296, w miejscowości Czerna przebadano stan trzeźwości 360 kierowców. Dwóch kierowców było pod wpływem alkoholu.
6 lipca tego, od bardzo wczesnych godzin porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzili cykliczne, wzmożone kontrole drogowe pn. „Trzeźwy kierowca”. Tym razem działania przeprowadzono na drodze wojewódzkiej nr 296, na wysokości miejscowości Czerna. Policjanci sprawdzali, czy kierowcy stosują się do przepisów obowiązujących na drogach, przede wszystkim do obowiązku zachowania trzeźwości podczas kierowania pojazdami. W jednym miejscu, na dwóch pasach ruchu stan trzeźwości kierowców kontrolowało kilku policjantów ruchu drogowego i policjant z Komisariatu Policji w Iłowej.
Podczas tych działań policjanci skontrolowali 360 kierowców różnych pojazdów me- panicznych. Wśród kontrolowanych kierowców dwie osoby były pod wpływem alkoholu. O godzinie 6.37 policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym m-ki Ford Mondeo. Badanie stanu trzeźwości 40-letniego kierowcy wykazało, że miał on jeszcze w organizmie 0,42‰ alkoholu. 10 minut później (o godzinie 6.47) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy m-ki Citroen. Autem kierował 37-letni mężczyzna. Okazało się, że rano miał 0,56‰ alkoholu w organizmie. Obaj kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu odpowiedzą przed sądem.
Pamiętajmy, że w znowelizowanych przepisach karnych, które obowiązują od 18 maja 2015 roku zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
źródło: podisnp. Sylwia Woroniec
KPP w Żaganiu