Uważajmy na oszustów
W czasie ostatniego weekendu na terenie powiatu żagańskiego zgłoszono o kilku oszustwach. Doszło do dwóch oszustw internetowych przy zakupie zabawek dla dzieci, jednego oszustwa przy załatwianiu pracy w Hiszpanii i jednego oszustwa „na wnuczkę”.
W ostatnich kilku dniach do Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu i Komisariatu Policji w Szprotawie zgłosiło się kilka osób zgłaszając oszustwa. Mieszkanki Szprotawy i Żagania zgłosiły o dwóch oszustwach przy zakupie zabawek przez Internet, mieszkaniec Małomic zgłosił natomiast oszustwo przy załatwianiu pracy w Hiszpanii. Mężczyzna wpłacił 380zł na poczet zaliczki przy załatwianiu pracy, jednak jej nie uzyskał i nie odzyskał wpłaconych pieniędzy.
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Szprotawie, gdzie 92-letnia kobieta została oszukana metodą „na wnuczka”. Do zdarzenia doszło 25 października tego roku. Do 92-latki zadzwoniła kobieta podając się za wnuczkę. Poinformowała „babcię”, że miała poważny wypadek samochodowy i potrzebuje duże pieniędzy, żeby nie zostać zatrzymaną przez policję. Spytała, ile „babcia” może jej pożyczyć pieniędzy. 92-latka poinformowała ile ma pieniędzy w banku i poszła je wybrać. Tego samego dnia pod blokiem czekał na nią mężczyzna od „wnuczki”, któremu starsza pani przekazała ponad 20 tysięcy złotych.
Po raz kolejny apelujemy do osób starszych i samotnych o szczególną ostrożność przy wypłacaniu i przekazywaniu pieniędzy krewnym, których tożsamość nie została potwierdzona. Oto kilka ważnych rad dla seniorów:
- Nie ufaj obcym, nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych – nie znając osoby nigdy nie znamy jej zamiarów,
- Wpuszczając do mieszkania fachowca zadbaj, aby towarzyszyła Ci osoba zaufana np. członek rodziny, sąsiad,
- W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, zawsze żądaj okazania legitymacji lub identyfikatora,
- Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom, nie podpisuj żadnych umów z przedstawicielami handlowymi, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty. Jeśli to możliwe, przed podpisaniem umowy skontaktuj
się z członkiem rodziny lub osobom zaufaną, - Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy swoich bliskich,
- Nie wpuszczaj do domu sprzedawców, którzy oferują zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach,
- Pieniądze bezpiecznie przechowuj w banku. Odbierając rentę czy emeryturę poproś aby zawsze towarzyszyła Ci osoba zaufana.
źródło: podinsp. Sylwia Woroniec
KPP Żagań