Nie dajmy się oszukać
W ostatnim czasie świebodzińska policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących oszust i prób popełnienia takich przestępstw. Apelujemy o zachowanie rozwagi w kontaktach z osobami, które oferują nam towary za okazyjną cenę.
Zazwyczaj ludzie, którzy z góry założyli sobie działanie dla sporego zysku, nie przejmują się losem swoich potencjalnych ofiar. Aby zdobyć pieniądze potrafią w bardzo przekonujący i szybki sposób zaoferować nam towar. Najczęściej zanim zdążymy się zorientować, że zostaliśmy oszukani, naszych pieniędzy i sprawcy już nie ma. Dlatego bardzo ważnym jest, aby nie kierować się emocjami i rozsądnie oceniać sytuację. Trzeba mieć świadomość, że skoro wiemy, iż rynkowa cena oferowanego nam produktu jest dużo wyższa, to musimy również spodziewać się, że albo rzecz pochodzi z przestępstwa albo jest podróbką.
Fałszywi sprzedawcy proponują za okazyjną cenę wyroby ze złota, kosmetyki, telefony komórkowe i inne przedmioty użytkowe. Zazwyczaj cena jest o połowę niższa niż rynkowa. Z reguły są to nic nie warte podróbki. Właśnie z takiej oferty skorzystał mężczyzna przejeżdżający autostradą A2, który skuszony ofertą osoby mówiącej słabo po polsku, stracił 190 euro. Działanie było bardzo szybkie. Mężczyzna, przyozdobiony liczną biżuterią, zatrzymał auto pokrzywdzonego i zaoferował złoto w okazyjnej cenie. Szybka wymiana pieniędzy za towar i sprzedawca zniknął. Okazało się, że zamiast złota pokrzywdzony otrzymał pierścień z tombaku. Podobnie jest z ofertami dotyczącymi usług. Najnowsza z nich to „na dekarza”. Przestępcy wybierają ofiarę, często osoby starsze, mieszkające w domach jednorodzinnych. Podjeżdżają pojazdem, który na dachu ma drabinę i elementy rynny. Oferują tanią usługę wymiany rynny na nową. Gdy rozpoczynają pracę twierdzą, że mają za mało materiału i proszą o zaliczkę w określonej kwocie na jego zakup. Później inkasują pieniądze i odjeżdżają zapewniając, że jadą po rynnę. Więcej się nie pokazują.
Uważajmy na takie okazje. Chcąc nabyć coś cennego np. złotą biżuterię, kupujmy ją u jubilera. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zastanówmy się, czy interesuje nas dany towar czy tylko okazyjna cena. Często pośpiech jest najgorszym doradcą. Możemy zostać oszukani. Jednak gdy już doświadczamy kontaktu z takimi osobami starajmy się zapamiętać jak wyglądali, byli ubrani, jaki towar oferowali. Ważne jest również, aby obserwować czy taki człowiek działa sam, czy może w pobliżu jest ich jeszcze kilku. Być może uda się zauważyć jakim pojazdem się poruszają. O wszystkim należy poinformować policję dzwoniąc na nr 997 lub 112. Takie informacje mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych przestępców.
asp. Łukasz Szymański
KPP Świebodzin
519 534 237