Spotkanie z licealistami
Strzeleccy policjanci z Wydziału Prewencji odwiedzili w czwartek /2 października/ uczniów Zespołu Szkół w Strzelcach. W trakcie wizyty przedstawili młodzieży m.in. zagadnienia związane z tzw. cyberprzemocą.
Policjanci ze Strzelec, Drezdenka i Dobiegniewa prowadzą regularne spotkania z dziećmi i młodzieżą. W trosce o bezpieczeństwo chcą dotrzeć do jak najszerszej liczby młodych ludzi przedstawiając im zagrożenia, z którymi każdy z nich może się spotkać. Młody wiek i czasami beztroskie życie stwarza warunki do tego, że młodzież w łatwy sposób daje się zmanipulować. Nasze spotkania mają na celu uświadomienie uczniom, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać, gdyż poznanie zagrożeń pozwoli na skuteczniejszą walkę z nimi.
Policjantka zajmująca się problemami nieletnich opowiadała uczniom klas I i II o zjawisku cyberprzemocy. Właśnie taki rodzaj przemocy w dobie Internetu jest jednym z największych zagrożeń dla dzieci i młodzieży. Wczorajsze spotkania podzielone były na dwa etapy. W pierwszym policjanci spotkali się z pierwszoklasistami, natomiast dwie godziny później podobne spotkanie odbyło się z uczniami o rok starszymi. Wszyscy tego dnia usłyszeli min o formach cyberprzemocy takich jak:
- nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci
- rejestrowanie niechcianych zdjęć i filmów
- publikowanie w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, czy zdjęć.
Mundurowi opowiedzieli również, jak należy bezpiecznie korzystać z Internetu, czy telefonu, aby nie stać się ofiarą cyberprzemocy. Wszyscy powinniśmy pamiętać aby:
- traktować innych z szacunkiem
- nie zamieszczać w Internecie materiałów, które mogą kogoś skrzywdzić
- zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem
- nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą komuś sprawić przykrość
- nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujmy w Sieci
- zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy
- informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców
- polecić ofierze przemocy kontakt z osobami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzemocy.
Policjanci zapowiedzieli, chęć kolejnej wizyty, w której tym razem poruszą problemy związane z przemocą w rodzinie.
sierż. Tomasz Bartos
KPP Strzelce Kraj.
tel. 695 885 348