Pieszy to też uczestnik ruchu drogowego
Prowadzone statystyki wskazują, że uczestnikami wielu wypadków drogowych są piesi, jaki i pozostali niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma z całą pewnością, nie zawsze wystarczająca, najczęściej w trudnych warunkach atmosferycznych widoczność takich osób. Szczególnie ważne jest zatem, odpowiednie oznakowanie w elementy odblaskowe w czasie jesienno-zimowym, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wiele osób korzysta z dróg po zmierzchu.
Niestety pieszy, rowerzysta, czy motocyklista w każdym zdarzeniu drogowym z innym pojazdem stoi na straconej pozycji. Dlatego duża cześć poszkodowanych w wypadkach to właśnie takie osoby. Często powodem najtragiczniejszych zdarzeń jest niewystarczająca widoczność osób, które postanowiły pieszo korzystać z drogi. Często strzeleccy policjanci w ramach prowadzonych różnych, całorocznych akcji, rozdawali odblaskowe elementy, przypominając, że podstawowym sposobem dbania o własne bezpieczeństwo na drodze jest nasza odpowiednia widoczność.
Od 31 sierpnia br. używanie elementów odblaskowych, będzie uregulowane prawnie, zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo o ruchu drogowym. Istotną zmianą, która bez wątpienia przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa pieszych, będzie treść art. 11 zgodnie, z którym:
Pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Osobom niestosującym się do tego przepisu, będzie groził mandat nawet do 500 złotych. Jak podkreślają sami policjanci nowe przepisy, pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa pieszych, których mają nadzieje nie trzeba będzie długo przekonywać do noszenia odblasków. Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie zauważeni na drodze, stwarzamy kierowcy warunki do bezpiecznego zatrzymania lub ominięcia.
Kolejną istotną korektą przepisów, o której warto wiedzieć, jest zmiana dotycząca kierujących motocyklami. W Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami w art. 6 ust. 3 dodano pkt 4, który mówi, że od dnia 24 sierpnia 2014r.:
kategoria „B” prawa jazdy uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kw/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii „B” od co najmniej 3 lat.
sierż. Tomasz Bartos
KPP Strzelce Kraj.
tel. 695 885 348