Aktualności

Uwaga - złodziej!

Data publikacji 19.02.2013

Zdarza się, że pracowaliśmy na coś latami i wystarczyła chwila, żebyśmy to stracili. Łupem złodziei pada często nasz dobytek. To na co ciężko pracowaliśmy  w ręce innych przechodzi w ciągu paru minut.

Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas naszych nieobecności, np. kiedy jesteśmy w pracy lub wyjeżdżamy. Złodzieje mają dobre rozeznanie, wiedzą gdzie pracujemy, kiedy wracamy jak mamy zabezpieczony majątek. Zanim kogoś okradną długo go obserwują. W dużej mierze sami jesteśmy sobie winni. Żadna policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali!

Dużo mówi się o tym aby zabezpieczać swoje dobra. Pomimo ostrzeżeń, wciąż na terenie naszego powiatu dochodzi do kradzieży i włamań. Domy, mieszkania, gospodarstwa rolne, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanówmy się, czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko kradzieży naszego mienia.

Pamiętajmy, że  najlepszym zabezpieczeniem domu i gospodarstwa jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwdziałać włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu – dzwoń na policję.

W ostatnim czasie  strzelecka Policja otrzymuje wiele zgłoszeń z których wynika, że złodzieje mieli swobodny dostęp do garaży, komórek piwnic i innych miejsc bo - po prostu  pokrzywdzeni zostawili otwarte drzwi. Ten sam problem dotyczy terenów na których prowadzone są prace budowlane. Złodzieje tylko czekają na takie okazje, wartościowy sprzęt, materiały wykończeniowe, a także inne przedmioty pozostawione na niezabezpieczonych budowach padają łupem złodzieja.

Co jednak zrobić, gdy mimo naszej ostrożności dojdzie do kradzieży? W przypadku takiego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić policję, która przyjmie zawiadomienie, dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. W trakcie działań policji, niewątpliwie trzeba wymienić przedmioty które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, szacunkową wartość. Dlatego warto zabezpieczyć dowody zakupu, numery i karty gwarancyjne.

Takie zdarzenia przynoszą nam wiele negatywnych emocji i dodatkowo przysparzają kłopotów nie tylko tych finansowych.  Widok zniszczeń, śladów obecności złych ludzi – to w nas zostaje i boli. Zdarzają się osoby, które zanim stały się ofiarami kradzieży były przekonane, że ich ten problem nie dotknie.

Pamiętajmy również o tym, iż sami też możemy przyczynić się do znalezienia utraconego mienia. W zależności od skradzionych przedmiotów trafia ono na giełdy elektroniczne, samochodowe lub staroci, oferowane jest do sprzedaży  w internecie.  Znając numery fabryczne skradzionego sprzętu RTV mamy większe szanse na znalezienie utraconego sprzętu.

Nie kupujmy towaru podejrzanego pochodzenia, bez gwarancji, dowodu sprzedaży czy homologacji. Towar taki może pochodzić z przestępstwa. Kupując go nabijamy kieszeń złodziejom, paserom i przemytnikom, a sami narażamy się na kłopoty.

Jeżeli jesteś ofiarą kradzieży lub innego przestępstwa albo nie wiesz co zrobić zadzwoń na POLICJĘ nr tel. 997

  • Uwaga - złodziej!
Powrót na górę strony