Uwaga na czad !
Nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie jest drażniący i w ogóle sprawia wrażenie, że go nie ma. Jednak pozory mylą! W odpowiednim stężeniu potrafi uśpić, a następnie zabić ofiarę w niespełna 20 minut. Tlenek węgla, bo o nim mowa, jest groźnym gazem, z którym stykamy się na co dzień.
Dzisiaj (7 listopada 2012 roku) na temat zagrożenia tlenkiem węgla policjanci rozmawiali z dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. bryg. mgr inż. Tomaszem Górniakiem z PSP w Strzelcach Krajeńskich.
W sezonie grzewczym strażacy podejmują około 30-40 interwencji, około 10 z nich to zgłoszenia dotyczące podejrzenia zatruciem tlenkiem węgla. Strażacy posiadają również na wyposażeniu czujniki do pomiaru zawartości tlenku węgla. Jesteśmy zawsze gotowi do niesienia pomocy podkreślał dowódca. Kilka minut potem strażacy zademonstrowali policjantom zachowanie w przypadku ogłoszenia „wyjazdu alarmowego”. Mieliśmy okazje obejrzeć wozy strażackie i porozmawiać o bezpieczeństwie podczas wspólnych działań.
W okresie sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla, czyli czadem.
Objawami zatrucia czadem jest ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatia zapaść, utrata przytomności. Przy wysokich stężeniach tlenku węgla, już po kilku wdechach może nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia. Objawy zatrucia, mogą być czasami mylone z grypą, lub zatruciem pokarmowym.
Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń ogrzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe.
Jak zapobiegać ?
*Należy dokonywać okresowych czyszczeń przewodów kominowych, a także usuwać sadze z pieców węglowych zgromadzoną w osadniku,
*Kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych,
*W pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa zapewnić skuteczną wentylację,
*Nie zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach oraz od przewodów wentylacyjnych,
*Wyposażyć mieszkanie w bateryjne czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.
asp. Marzena Śpiewak
Oficer Prasowy KPP Strzelce Krajeńskie