Narzędzia szacowania ryzyka
Nawiązanie współpracy Policji z właściwymi Instytucjami Pomocowymi, w zakresie pomocy ofiarom dotkniętych przemocą domową, to temat przewodni czwartkowego spotkania, które odbyło się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach.
W czwartek /09.12/ w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach odbyło się spotkanie, mające na celu wypracowanie optymalnych zasad współdziałania w przypadku konieczności podjęcia decyzji o odebraniu dziecka z rodziny w związku ze stwierdzoną przemocą oraz wsparcia dla osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą. W spotkaniu wzięli udział kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu słubickiego, Pani Anna Gołębiowska – Dyrektor PCPR w Słubicach, Pani Dorota Łazarczyk – Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Nasza Chata” w Cybince oraz koordynator procedury „Niebieskie Karty” KPP Słubice – sierż. Ewa Murmyło. W trakcie spotkania omówiono dotychczasową współpracę pomiędzy instytucjami oraz zwrócono szczególną uwagę na wypracowanie wspólnych procedur postępowania oraz metod i form dalszego działania.
Od 1 stycznia 2014 roku na terenie całego kraju ruszy program algorytmów i Kwestionariuszy Szacowania Ryzyka Zagrożenia Życia i Zdrowia w Związku z Przemocą w Rodzinie. Funkcjonariusze otrzymają instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy podczas interwencji domowej. Mają rozwiewać wątpliwości policjantów, czy nie działają zbyt pochopnie, zatrzymując sprawcę lub izolując od niego ofiarę. Program algorytmów i kwestionariuszy został opracowany przy współpracy z Policją, Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia”.
Do końca 2013 roku wszyscy policjanci zostaną przeszkoleni w zakresie działań podejmowanych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wdrożenie programu na terenie całego kraju było poprzedzone pilotażem w województwie lubuskim. Przez cały wrzesień policjanci na podstawie kwestionariuszy zatrzymali 46 sprawców przemocy domowej.