Zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych
Wczoraj/18.10.2012r./ słubicka komenda odnotowała dwa zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Sprawcy tych zdarzeń wkrótce poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwa i wykroczenia przed sądem.
Prawie codziennie policjanci zatrzymują na drogach powiatu słubickiego nietrzeźwych kierujących. Na nic nasze apele i informowanie o wzmożonych kontrolach. Kierowcy nadal wsiadają za kierownicę lub na rower po alkoholu. Policjanci tylko od początku tego miesiąca zatrzymali już 50 nietrzeźwych kierujących.
Wczoraj/18.10.2012r./ doszło do dwóch kolizji drogowych z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
Kilka minut po godzinie 21.00 policjanci otrzymali informację, że na ul.I-go Maja w Słubicach został potrącony pieszy/niechroniony uczestnik ruchu drogowego/. Na miejscu okazało się, że sprawcą tego zdarzenia jest 41-letni mężczyzna, który mając prawie trzy promile alkoholu w organizmie wtargnął na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód. 41-latek przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W wyniku potrącenia mężczyzna doznał obrażeń głowy i klatki piersiowej – został przewieziony karetką pogotowia do szpitala.
Do drugiego zdarzenia doszło około godziny 22.00, w miejscowości Nowe Biskupice. Dyżurny słubickiej komendy otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej. Niezwłocznie na miejsce wysłał patrol Policji. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń kierujący samochodem marki Renault Laguna zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia z fordem fiesta. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci ustalili numery rejestracyjne oraz kierującego renaultem. Chwilę po otrzymaniu zgłoszenia 37-letni mężczyzna był już w rękach policjantów. Okazało się, że 37-latek był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Na szczęście 43-letniemu kierującemu fordem nic poważnego się nie stało.
37-latek został zatrzymany i przewieziony do słubickiej komendy. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenia spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
Nietrzeźwi kierujący są w dalszym ciągu plagą na naszych drogach, wszystkim kierującym przypominamy, że jadąc na „podwójnym gazie” ryzykują nie tylko utratą prawa jazy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości autem grozi sprawcom kara pozbawienia wolności do 2 lat. Rowerzyści też nie pozostają bezkarni, w tym przypadku to kara do 1 roku pozbawienia wolności.
Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
· W miesiącach jesienno-zimowych blisko 90% wypadków ma miejsce na obszarze zabudowanym,
· Do większości potrąceń pieszych dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj.:
- na przejścia dla pieszych
- skrzyżowaniu,
- chodniku,
- poboczu,
- przystanku.
· Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych:
- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię zza pojazdu.
Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:
· Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
· Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
· Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
· Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
· W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
· Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.