Seniorzy nie dali się oszukać
Cztery starsze kobiety z Rzepina nie dały się oszukać. Pamiętając o policyjnych apelach, szybko zorientowały się, że telefonujący wnuczek to w rzeczywistości nikt z rodziny, tylko oszust. Bystre seniorki nie pozwoliły na wyłudzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ponownie ostrzegamy przed oszustami podającymi się za członków rodziny. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Wczoraj/13.09.2012r./ fałszywi krewni ponownie się uaktywnili. Przypadki usiłowania wyłudzeń pieniędzy od starszych i samotnych osób odnotowaliśmy w Rzepinie.
Sprawca z wybranymi przez siebie osobami kontaktował się telefonicznie, dzwoniąc na telefon stacjonarny. Dzwoniący mężczyzna podszywał się za członka rodziny np.: wnuczka, siostrzeńca, bratanka i próbował wyłudzić od starszych kobiet ponad 55 tysięcy złotych. We wszystkich przypadkach „fałszywy krewny” mówił, że miał ciężki wypadek, ma połamane ręce i nogi i, że za spowodowanie wypadku grozi mu kara więzienia, chyba, że „babcia” zapłaci za niego wysoką grzywnę.
Na szczęście kobiety nie dały się nabrać na historie wymyślone przez oszustów. Niezwłocznie o powyższym fakcie poinformowały Policję. Seniorki pamiętając o policyjnych ostrzeżeniach i apelach nie dały się oszukać.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi, które w jakikolwiek sposób chcą od nas wyłudzić pieniądze. Metoda działania przestępców jest za każdym razem bardzo podobna. Najpierw wyszukują w książce telefonicznej adres i numer telefonu osoby. Następie oszust dzwoni i podaje się za członka rodziny lub przyjaciela, który jest w trudnej sytuacji materialnej i prosi o pożyczenie wysokiej sumy pieniędzy. Jeżeli się zgodzimy, to informują nas, że po odbiór gotówki przyślą kolegę lub koleżankę, bo sami akurat w tej chwili nie mogą. Później osoba starsza kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana.
PAMIĘTAJ !
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom – znajomym lub kolegom naszego krewnego;
- Skontaktuj się telefonicznie z tym członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca, aby sprawdzić jej wiarygodność i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego;
- Nie podawaj telefonicznie swoich danych osobowych ani stanu majątkowego , numeru konta, czy PIN-u do karty.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić POLICJĘ dzwoniąc pod numer telefonu 997 lub 112.