Wyjaśniamy okoliczności tragicznego wypadku
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę (26.08.2012r.) na drodze Wojewódzkiej nr 137.
Oficer dyżurny słubickich policjantów otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło około godz. 20.45, na drodze Wojewódzkiej nr 137, pomiędzy Ośnem Lubuskim a Sulęcinem.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki BMW – 23-letni mieszkaniec powiatu słubickiego, jadący w kierunku Ośna Lubuskiego potrącił idącego prawym pasem ruchu 38-letniego mężczyznę. W wyniku potrącenia pieszy poniósł śmierć na miejscu.
Badanie na stan trzeźwości wykazało, że kierowca BMW był trzeźwy. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności i przebieg tego tragicznego zdarzenia.
Apelujemy o ostrożność!!!
Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa itp. Tam gdzie jest to możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów jest oddzielony. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów, np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.
Bądź bezpieczny na drodze!
Najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez jezdnię przy świecącym się czerwonym świetle.
Niejednokrotnie w zdarzeniach drogowych uczestniczą nietrzeźwi piesi, którzy poprzez ograniczoną alkoholem świadomość są szczególnie narażeni na potrącenia przez pojazdy.
PAMIĘTAJ ! Zdrowie i życie masz tylko jedno. W kontakcie pojazd – pieszy, wygrywa ten pierwszy. Samochód to rzecz martwa, większość elementów można naprawić lub wymienić. Z człowiekiem jest inaczej – leczenie trwa bardzo długo, jest kosztowne i nie zawsze skuteczne.
Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych:
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.