Rozmawiali o cyberprzemocy
Policjanci z Nowej Soli realizują spotkania na temat cyberprzemocy. W zajęciach edukacyjnych biorą uczniowie nowosolskich szkół. W trakcie spotkań funkcjonariusze objaśniają co należy zrobić, w przypadku gdy stajemy się ofiarą lub świadkiem tego typu sytuacji.
Zajęcia edukacyjne poświęcone problemowi przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem internetu i telefonów komórkowych przeprowadzone zostały 29 stycznia. Asystent ds. prewencji kryminalnej z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli omówił formy cyberprzemocy, przewidziane w tego rodzaju sytuacjach konsekwencje prawne dla sprawców tych działań a także metody pomagające uchronić się przed ryzykiem stanie się chociażby przypadkową ofiarą takich działań. Wraz z intensywnym rozwojem internetu i telefonii komórkowej cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i młodzieży. Charakterystyczna jest dla niej szybkość rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechna dostępność w sieci.
Przypadki dotyczące cyberprzemocy:
● nękanie z wykorzystaniem serwisów społecznościowych
● nagrywanie filmów kamerą w telefonie i umieszczane ich w serwisach
● włamania na blog lub stronę internetową i zamieszczanie tam ośmieszających i upokarzających treści
● groźby przy użyciu komunikatora
● rozsyłanie do znajomych informacji o ośmieszających treściach e-mailem lub SMSem (łańcuszki docierające
w krótkim czasie nawet do kilkuset osób)
● ośmieszanie, obrażanie na czacie, forum internetowym lub przy użyciu specjalnie tworzonych stron internetowych
● rozesłanie e-maili z upokarzającymi informacjami, zdjęciami czy filmami
● smsy z groźbami
W nawiązaniu do spotkań policjanci zorganizowali konkurs fotograficzny, którego myślą przewodnią jest „cyberprzemoc oczami małego internauty”. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 1 marca tego roku.
Przygotowała:
sierż. Katarzyna Wąsowicz
Oficer Prasowy KPP w Nowej Soli