Aktualności

Coraz bardziej odpowiedzialni

Data publikacji 08.04.2015

Kierowcy są odpowiedzialni- zanim wsiądą za kierownicę, sprawdzają stan trzeźwości za pomocą urządzeń Alcoblow. Podczas świątecznego weekendu na terenie powiatu międzyrzeckiego policjanci nie zatrzymali żadnego nietrzeźwego kierowcy, ale zauważyli, że częściej niż zwykle przychodzili do komendy i sprawdzali, czy mogą prowadzić auto.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią bardzo duże zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu wypadków drogowych, często ze skutkiem śmiertelnym. W Komisariacie Policji w Skwierzynie oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zainstalowano ogólnodostępne, samoobsługowe urządzenie do badania stanu trzeźwości Alcoblow. Bez oczekiwania, każdy chętny może w kilka sekund zbadać swój stan trzeźwości. Przy urządzeniu umieszczona jest szczegółowa instrukcja obsługi. Okres świąteczny, to szczególny czas, kiedy spędzamy go z rodziną, nie pracujemy, uczestniczymy w spotkaniach rodzinnych, często zakrapianych alkoholem. Policjanci z Międzyrzecza ze swojego doświadczenia wiedzą, że w tym czasie znacznie więcej jest również kierowców, którzy wsiadają za kierownicę na tzw. podwójnym gazie i dlatego w tym czasie zadaniują patrole, które częściej niż zwykle sprawdzają stan trzeźwości kierujących.

 

Tak też było podczas świąt Wielkiej Nocy. Jednak pomimo kilku akcji „Trzeźwość” zorganizowanych na terenie powiatu w różnych miejscach oraz godzinach, policjanci nie zatrzymali żadnego nietrzeźwego kierowcy. Policjanci zauważyli jednak, że kierowcy są bardzo rozsądni i odpowiedzialni i kiedy nie są pewni, czy mogą już usiąść za kierownicą, korzystają z udostępnionych w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oraz Komisariacie Policji w Skwierzynie urządzeń Alkoblow. Podczas dni świątecznych chętnych do sprawdzenia stanu trzeźwości było znacznie więcej niż w inne dni.

 

Należy pamiętać, ze każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem. Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.

 

Alkohol:

  • pogarsza koordynacje ruchów - trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
  • zmniejsza szybkość reakcji - wydłuża się czas reakcji (np.hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
  • ogranicza pole widzenia - zawęża normalne pole widzenia, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi,
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości - samochód, pas jezdni lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
  • powoduje pogorszenie wzroku - problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.
  •  

    źródło: mł. asp. Justyna Łętowska

    KPP Międzyrzecz

    • Coraz bardziej odpowiedzialni
    • Coraz bardziej odpowiedzialni
    Powrót na górę strony