Rodzicu, edukuj dzieci na temat bezpiecznego podejścia do zwierząt
Lato to czas beztroskiej zabawy dzieci na świeżym powietrzu, ale również większej aktywności właścicieli psów, którzy wyprowadzają swoich pupili na spacer. Niestety, na przestrzeni kilku miesięcy sulęcińska Policja odnotowała interwencje związane z pogryzieniem maluchów przez czworonogi. Oczywiście, każdorazowo podjęte zostały odpowiednie kroki prawne w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Kluczem tych wszystkich historii jest odpowiednia edukacja rodziców, dzieci oraz opiekunów zwierząt, tak aby każda ze stron znała zasady bezpieczeństwa, ale również (w przypadku osób dorosłych) miała świadomość ciążących na nich obowiązków.
Podczas sezonu letniego zdecydowanie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Szczególnie dzieci podejmują różne aktywności. Ważnym jest, aby najmłodsi wiedzieli jak robić to bezpiecznie. Jednym z elementów składowych jest edukacja w zakresie kontaktów ze zwierzętami. Policjanci jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, przeprowadzili cykl spotkań dla najmłodszych, podczas którego ostrzegali maluchy jak należy zachowywać się w kontaktach z czworonogami. Zaznaczali, iż nie należy podchodzić czy też podbiegać do psów, głaskać ich z zaskoczenia, a tym bardziej drażnić czy szarpać za ogon. Takie zachowanie z dużą dozą prawdopodobieństwa zakończą się agresywną reakcją. Nawet najmilej wyglądający pupil w dalszym ciągu jest zwierzęciem, które może źle odczytać i zinterpretować intencje dzieci. Kolejna kwestia dotyczyła atak agresywnego psa. Najmłodsi dowiedzieli się jaką pozycję należy przyjąć, aby doznać możliwie najmniejszych obrażeń oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Istotnym jest, aby te wszystkie przekazane informacje były sukcesywnie utrwalane przez samych rodziców.
Niestety, w ostatnim czasie sulęcińska Policja odnotowała interwencje związane z pogryzieniem dzieci przez psy. Oczywiście, każdorazowo podjęte zostały odpowiednie kroki prawne w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Tutaj przechodzimy do odpowiedzialności osób dorosłych. Rodzic jest zobowiązany do ciągłego nadzoru nad bezpieczeństwem swojej pociechy, a w razie czego reakcji, kiedy zabawa staje się zagrożeniem. Z kolei właściciele zwierząt powinni:
- zawsze wyprowadzać psa na smyczy, nawet jeśli jesteśmy przekonani o jego spokojnym i przyjaznym usposobieniu (pamiętajmy, że jest to nasze subiektywne odczucie, którego inny nie muszą podzielać);
- psy uznawane za agresywne dodatkowo wyprowadzać w kagańcu (wynika to z obowiązku zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt);
- psy nie powinny mieć możliwości zbliżania się do dzieci, tym bardziej bawiących się w grupie,
- niedopuszczalnym jest aby zwierzę biegało wolno w ogólnodostępnych miejscach.
Co jasne, właściciele psów są zobowiązani do sprzątania po swoich pupilach. Musza również pamiętać, iż są to żywe istoty wymagające odpowiedniej opieki – schronienia, wody, karmy. Przypominamy również o zakazie trzymania zwierząt na stałym łańcuchu o długość mniejszej niż 3 metry.
Obowiązujące przepisy prawne uwzględniają niestosowanie się do powyższych zasad. Przykład?
Artykuł 77 kodeksu wykroczeń: §1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. §2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Jesteśmy przekonani, że świadomość i poczucie odpowiedzialności zarówno ze strony rodziców jak i właścicieli zwierząt, jest najlepszym przepisem na bezpieczeństwo!
młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie