„Bezpieczni i wolni od nałogów” – sulęcińscy policjanci debatowali z młodzieżą
Za nami niezwykle wartościowa i ważna debata społeczna, w której na tapet wzięliśmy temat związany z uzależnieniami – od narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Policjanci, samorządowcy, grono pedagogiczne oraz uczniowie, spotkali się, aby wspólnie porozmawiać o tym, jak skutecznie unikać zagrożeń. Wydarzenie podzielone zostało na dwie części, merytoryczną oraz panel dyskusyjny. Było to niezwykle istotne, aby mundurowi poznali punkt widzenia młodych ludzi.
Świadomość zagrożeń jest jedną z ważniejszych składowych w zakresie bezpieczeństwa. Zdanie to nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do młodych ludzi, którzy są w trakcie kształtowania swojej osobowości i kręgosłupa moralnego. Niestety, w drodze ku dorosłości mogą pojawić się pokusy, które bardzo szybko przeobrażają się w uzależnienia – od narkotyków, dopalaczy czy też alkoholu. Wejście w ten mroczy świat odbiera wolność i rujnuje życie. Sulęcińscy policjanci robią wszystko, aby nie dopuścić do takich sytuacji. Edukują, tłumaczą i ostrzegają. Są również ciekawi poglądów młodzieży, na te jakże ważne kwestie. Najlepszą platformą do wymiany spostrzeżeń są debaty społeczne. W swojej konstrukcji przewidują one zarówno część merytoryczną, jak i panel dyskusyjny.
Ostatnia z nich odbyła się w środę (21 maja) w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu. Inicjatorem był Komendant Powiatowy Policji w Sulęcinie, który zaprosił do współpracy przedstawicieli lokalnego samorządu oraz dyrekcję placówki. Temat debaty „Bezpieczni i wolni od nałogów” był swoistą odpowiedzią na zgłoszenia nauczycieli o potrzebie edukacji w zakresie uzależnień. Skierowany był on do uczniów klas VI i VII. W wydarzeniu wziął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie podinspektor Mirosław Chmielewski, Burmistrz Torzymia Ewelina Niwald – Brzuśnian, Zastępca Burmistrza Torzymia Pan Sylwester Suchowski, Dyrektor Szkoły Mirella Kalwa, Zastępca Dyrektora Szkoły Danuta Czapnik oraz grono pedagogiczne. Poruszone kwestie zainteresowały także lokalne media, które przygotowały interesujący reportaż. Policjantka prowadząca spotkanie starał się zaprezentować temat z nieco innej perspektywy. Jak mówiła: „Osoby, które dotknął nałóg, są po prostu nieszczęśliwe. W świecie narkotyków, dopalaczy czy też alkoholu, odnalazły pozorne ukojenie. Ta ułuda nigdy nie trwa jednak długo. Uzależnienie to machina, która wciąga, niszcząc przy tym to, co naprawdę ważne, piękne i wartościowe”. Apelowała do uczniów, aby nigdy nie dali się zapętlić w tym błędnym kole. Funkcjonariuszka wytłumaczyła słuchaczom, na czym polegają konkretne fazy nałogu oraz jakie są ich przyczyny. Obaliła najczęstsze mity na temat narkotyków. Jako podsumowanie wyświetlony został film, który przedstawiał historię Zuzi. Dziewczyna tylko raz spróbowała dopalacza – o ten jeden raz za dużo. Następnie przyszedł czas na dyskusję. Młodzież wykazała się aktywnością, zadając wiele ważnych pytań. Również Burmistrz, podzieliła się z uczniami swoim doświadczeniem zawodowym w kontekście pomocy osobom uzależnionym.
Podsumowując, to była naprawdę wartościowa debata – zarówno dla nas policjantów, przedstawicieli samorządu, a co najważniejsze dla uczniów. Wnioski o chęci organizacji kolejnych były najlepszym potwierdzeniem, iż profilaktyczna praca mundurowych ma sens i jest potrzebna.
młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie