Aktualności

Kompletnie pijany motocyklista zatrzymany po pościgu

Data publikacji 20.05.2025

Nawet do 5 lat więzienia grozi 47-letniemu motocykliście, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Słubicach. Pomimo wydawanych przez policjantów sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierujący motocyklem nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kontynuował niebezpieczną jazdę ulicami miasta, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za swoją brawurową jazdę odpowie teraz przed sądem.

W piątek (16 maja) funkcjonariusze słubickiej drogówki postanowili skontrolować kierującego motocyklem. Policjant przy pomocy tarczy do zatrzymywania pojazdów wydał motocykliście polecenie zatrzymania się. Kierujący jednośladem zignorował ten nakaz, ominął funkcjonariusza i przyspieszył, uciekając ulicami miasta. Mundurowi natychmiast ruszyli w pościg za motocyklistą, który nie zważając na innych uczestników ruchu drogowego uciekał w kierunku bazaru miejskiego. Tam też udało się zatrzymać mężczyznę, uniemożliwiając mu dalszą ucieczkę. Podczas badania okazało się, że 47-latek był nietrzeźwy, w jego organizmie było blisko trzy promile alkoholu. Pijany kierujący nie posiadał prawa jazdy, ponieważ zostało mu zabrane za jazdę pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze także zabezpieczyli jego motocykl.

Za popełnione przestępstwo niezatrzymania się do kontroli drogowej grozi motocykliście do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo odpowie za jazdę pojazdem mechanicznym nie mając do tego uprawnień. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto kierowca, którego badanie stanu trzeźwości wykaże, co najmniej 1,5 promila alkoholu, musi liczyć się z utratą pojazdu.

Od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu, a kiedy nie jest jedynym właścicielem, musi się liczyć z grzywną o wysokości równowartości pojazdu, którym się poruszał.

Sąd zdecyduje o przepadku pojazdu wtedy, gdy:

- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;

- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;

- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem lub znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
 

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę! Piłeś? Nie jedź! Nietrzeźwy kierujący jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

starszy aspirant Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Powrót na górę strony