Jednoślady pod czujnym okiem policjantów drogówki
W piątek (16 maja) policjanci z drogówki prowadzą działania pod nazwą „jednoślad”. W ich trakcie mundurowi przykładają szczególną uwagę do bezpieczeństwa kierujących rowerami, motocyklami i hulajnogami. To właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego zaliczani są do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policyjne działania takie jak dzisiejsze, to doskonały sposób, aby bezpieczeństwo kierujących jednośladami było na jak najwyższym poziomie.
Trwa sezon motocyklowy i rowerowy. Na drogach obserwujemy dużą liczbę miłośników motocykli, rowerów i hulajnóg. Dla wielu z nich jazda jednośladem, to nie tylko hobby, ale wręcz sposób na życie. Miłośnicy jednośladów, to osoby w różnym wieku, jeżdżący na szybszych i wolniejszych maszynach. Sama jazda jednośladem sprawia wiele przyjemności. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy także, że jazda motocyklem, rowerem, czy hulajnogą wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów, rowerzystów i osób na hulajnogach duży wpływ mają również kierowcy samochodów, którzy muszą mieć świadomość, że po drodze jeżdżą również miłośnicy jednośladów. Dlatego szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są sami na drodze. Wzajemny szacunek na drodze jest również czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Stosując te proste, ale skuteczne wskazówki, wszyscy przyczynimy się do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.
W 2025 roku w województwie lubuskim odnotowano 37 wypadków drogowych z udziałem kierujących jednośladami, w wyniku których 2 osoby poniosła śmierć, a 41 osób odniosło obrażenia. W 2024 roku na terenie województwa lubuskiego odnotowano 148 wypadków drogowych z udziałem kierujących jednośladami, w wyniku których 16 osób zginęło, a 148 osób odniosło obrażenia.
Aby podobnych zdarzeń było jak najmniej w piątek (16 maja) policjanci z drogówki na terenie województwa lubuskiego prowadzą działania pod nazwą „Jednoślad”. Oczywiście nie chodzi tylko o jednodniową akcję, ale o konsekwentne starania o zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa motocyklistów, rowerzystów i osób na hulajnogach przez cały rok. Celem policyjnych działań, które mają poprawić bezpieczeństwo kierujących jednośladami są:
- wyrobienie u kierujących pojazdami przeświadczenia o konieczności przestrzegania przepisów regulujących korzystania z motocykli i motorowerów;
- poprawa bezpieczeństwa pozostałych użytkowników dróg oraz poprawa stopnia poczucia bezpieczeństwa;
- bezwzględne reagowanie na wykroczenia popełniane przez kierujących motocyklami i motorowerami, szczególnie te rzutujące na ciężkie w skutkach wypadki drogowe;
- dyscyplinowanie kierujących samochodami, którzy w sposób nieprawidłowy zachowują się w stosunku do kierujących pojazdami jednośladowymi, w szczególności poprzez nieprawidłowe wykonywanie takich manewrów jak omijanie, wyprzedzanie, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu;
- badania stanu trzeźwości kontrolowanych uczestników ruchu drogowego;
- reagowanie na kierujących rowerami, którzy poruszają się bez wymaganego oświetlenia;
- reagowanie na kierujących popełniających wykroczenia na hulajnogami elektrycznymi;
- kontrola stanu technicznego pojazdów;
- zwalczanie piractwa drogowego.
Pamiętajmy, że mundurowi służą wszelką radą i pomocą na drodze. Ale w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą reagować na te sytuacje natychmiastowo i z całą surowością. Wszystko po to, aby sezon na jednoślady był bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.
starszy aspirant Tomasz Bartos
Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 38.34 MB)