Aktualności

Empatia i zaangażowanie dyżurnego zapobiegło tragedii

Data publikacji 16.05.2025

Dyżurny wschowskiej Policji odebrał rozpaczliwy telefon od starszej kobiety, która powiedziała, że nie widzi sensu, aby żyć, aby następnie się rozłączyć. Po kilku próbach wschowski policjant dodzwonił się ponownie i przez blisko 10 minut prowadził pełną zaangażowania i empatii rozmowę, ustalając jednocześnie, gdzie osoba potrzebująca pomocy ma aktualnie przebywać. Na miejsce skierowali zostali natychmiast policjanci, którzy otoczyli opieką kobietę i przekazali pod opiekę medyków.

W czwartek (15 maja) w godzinach porannych dyżurny wschowskiej komendy aspirant sztabowy Sławomir Kuliczkowski przyjął zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o osobie z myślami samobójczymi. Starsza kobieta, mieszkanka powiatu wschowskiego, zadzwoniła na numer alarmowy 112 i powiedziała dyspozytorowi, że jest schorowana, samotna, nie ma rodziny, tylko sąsiedzi odwiedzają ją raz na jakiś czas. Życie straciło dla niej sens. Rozłączyła się nie podając adresu ani danych osobowych i wyłączyła telefon. Dyżurny nie odpuścił i kilkukrotnie dzwonił na numer ze zgłoszenia, aż w końcu dodzwonił się. Rozmawiał z kobietą prawie 10 minut, przekonując ją do podania adresu zamieszkania. Na początku kobieta nie chciała przekazać żadnych informacji, jednak umiejętnie poprowadzona rozmowa, ale również doświadczenie, duża doza empatii i chęć wysłuchania kobiety doprowadziły do ustalenia miejsca, z którego dzwoni kobieta. Tam natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy dotarli do zgłaszającej. Policjanci otoczyli opieką kobietę, a później wspólnie z pracownikami ośrodka pomocy społecznej przekazali pod opiekę medyków. Determinacja, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, jak również wielka doza empatii ze strony dyżurnego naszej komendy pomogły w uratowaniu życia ludzkiego.


Informacja dla osób potrzebujących pomocy

Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do specjalistów, którzy pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami:

  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00.
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
  • 800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

 

młodszy aspirant Marek Cieślakowski         
Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

Powrót na górę strony