Aktualności

Mit 48 godzin – Policja obala fałszywą informację o tym, kiedy należy zgłosić zaginięcie osoby

Data publikacji 23.04.2025

Wbrew powszechnie powielanemu mitowi, Polska Policja nie wymaga upływu 48 godzin, aby rozpocząć poszukiwania osoby zaginionej. Informacja ta, na przestrzeni lat, bardzo często pojawia się w filmach i serialach (głównie kryminalnych), jednak nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach i praktyce. Fakt zaginięcia osoby należy zgłosić niezwłocznie po jego stwierdzeniu. W takich przypadkach to właśnie czas gra kluczową rolę

Podstawy prawne dotyczące postępowania Policji w przypadku zaginięcia osoby znajdują się głównie w Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji numer 48 z dnia 28 czerwca 2018 roku w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich (z późniejszymi zmianami). Zapis paragrafu 3 ustęp 1, jasno wskazuje, iż: „Policja podejmuje poszukiwania osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu osoby”. Biorąc pod uwagę powyższe, należy raz na zawsze rozprawić się z mitem powielanym na przestrzeni lat w wielu filmach i serialach (głównie kryminalnych), iż musi minąć 48 godzin, aby mundurowi zajęli się sprawą. NIE MUSI!

Mundurowi doskonale wiedzą, iż w takich przypadkach kluczową rolę gra właśnie czas. Oczywiście, im większy zakres informacji zebranych przez rodzinę lub znajomych, tym szybciej mundurowi mogą obrać taktykę działania, przypisując tym samym jeden z trzech poziomów poszukiwań. Gdy realnie zagrożone jest życie, zdrowie lub wolność osoby, funkcjonariusze działają natychmiast, angażując przy tym maksymalne siły i środki.

Dlaczego mit 48 godzin jest groźny?

Utrwalanie w społecznej świadomości informacji o konieczności czekania dwóch dób od momenty zaginięcia osoby, mogą w sposób negatywny wpływać na wynik poszukiwań. Jeszcze raz powtórzmy, czas jest czynnikiem kluczowym, a każda godzina zwłoki może obniżyć szanse na szybkie odnalezienie. Ludzkie zdrowie i życie to priorytet!

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony