Nadmierna prędkość nie będzie tolerowana – zdecydowane działania Policji na drogach
Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. W środę (9 kwietnia) od wczesnych godzin porannych na lubuskich drogach prowadzone były ogólnopolskie działania „Prędkość”, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. W trakcie działań policjanci przede wszystkim skupiają się na prędkości z jaką poruszają się pojazdy. Dobre warunki pogodowe nie mogą być przyczyną do mocniejszego wciśnięcia pedału gazu, wyższej prędkości, a w konsekwencji dłuższej drogi hamowania i dłuższej reakcji na ewentualne zagrożenie na drodze.
Coraz wyższa temperatura powietrza, sucha nawierzchnia, brak opadów powoduje, że kierowcy mogą mocniej niż zazwyczaj wciskać pedał gazu. A wyższa prędkość automatycznie przekłada się na dłuższą drogę hamowania, co w konsekwencji skutkuje krótszym czasem na reakcję za kierownicą – na przykład ominięcie przeszkody czy zachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu. „Gaz do dechy” niestety może zakończyć się tragicznie. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, przekraczanie jej dopuszczalnej wartości jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. W środę (9 kwietnia) policjanci lubuskiej drogówki, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, dokładnie przyglądają się jeździe, a przede wszystkim prędkości z jaką poruszają się pojazdy po naszych drogach. Na terenie Polski prowadzone są ogólnokrajowe działania „Prędkość”, które rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych i będą trwać do późnego wieczora. Akcja jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Policjanci wyposażeni w laserowe mierniki prędkości i nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem kontrolują prędkość z jaką poruszają się pojazdy na drodze. Kontrole prowadzone są na głównych arteriach komunikacyjnych naszego regionu – autostradzie A2 czy drodze ekspresowej S3, ale również na drogach krajowych, wojewódzkich i tych o mniejszym natężeniu ruchu. Poza samą prędkością policjanci przyjrzą się dokładnie zachowaniu zmotoryzowanych na drodze, skontrolują stan psychofizyczny kierujących, stan techniczny pojazdu czy uprawnienia do kierowania.
Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z priorytetów działania Policji. Lubuscy stróże prawa każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierowców, pasażerów, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Robimy wszystko, aby każdy użytkownik lubuskich dróg czuł się na nich bezpiecznie i miał pewność, że sprawnie dojedzie do wyznaczonego celu. Jednak aktywność policjantów to jedno. Drugim, istotniejszym czynnikiem bezpieczeństwa na drogach jest sama postawa kierujących, ich zachowanie na drodze, szacunek dla innych, ale przede wszystkich przestrzeganie prawa. Jazda zgodnie z przepisami prawa to swoisty fundament bezpieczeństwa na drogach.
komisarz Maciej Kimet
video: młodszy aspirant Oskar Stroński
foto: młodszy aspirant Bartosz Kulej
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

This is a modal window.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 41.82 MB)