Warsztaty komunikacji międzykulturowej polskich i niemieckich policjantów
W Pszczewie odbyło się szkolenie „Komunikacja międzykulturowa oraz integracja jako narzędzie efektywnej współpracy transgranicznej lubuskiej i brandenburskiej policji” w którym uczestniczyli policjanci z Polski i Niemiec. Funkcjonariusze, a wśród nich rzecznicy prasowi omawiali i analizowali aspekty budowania pozytywnego wizerunku Policji oraz różnic kulturowych po obu stronach Odry. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027 oraz Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina.
Dobra współpraca pomiędzy lubuskimi i brandenburskimi policjantami trwa nieprzerwalnie od wielu lat. Działamy wspólnie na rzecz społeczeństwa po obu stronach Odry w zakresie wymiany informacji, przeciwdziałania przestępczości, organizacji wspólnych patroli, powoływania grup operacyjno-śledczych, specjalistycznych zespołów zadaniowych czy prowadzenia operacji i pościgów transgranicznych. Na corocznych konferencjach, na których podsumowywane są efekty bieżącej współpracy, lubuska i brandenburska Policja wypracowują nowe strategie skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom terenu pogranicza. Współdziałanie po obu stronach Odry oscyluje jednak nie tylko wokół zagadnień zwalczania szeroko pojętej przestępczości, ale również wymiany dobrych praktyk, doświadczeń czy oraz budowania pozytywnego wizerunku naszych instytucji.
W dniach 2-4 kwietnia w Pszczewie odbyły się warsztaty szkoleniowe skierowane do policjantów i pracowników polskiej i niemieckiej Policji. Wzięły w nich udział osoby, które w codziennej pracy zajmują się kwestiami związanymi z szeroko pojętą komunikacją – zarówno na poziomie zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Stąd obecność na szkoleniu lubuskich i brandenburskich rzeczników prasowych oraz funkcjonariuszy i pracowników Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Warsztaty otworzył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim młodszy inspektor Radosław Kaczorowski, który powitał wszystkich gości. Komendant, zwracając się do partnerów z Policji Brandenburgii, podkreślił rolę polsko-niemieckiej współpracy, zwłaszcza w obszarze wspólnej troski o bezpieczeństwo terenu pogranicza. Zwrócił także uwagę na cenną wymianę doświadczeń, dzięki której obie strony mają możliwość udoskonalania – i przenoszenia na własny grunt – nowych metod pracy. Prelegenci omówili kwestie dotyczące istoty komunikacji w Policji, różnic międzykulturowych, zasady działania służb prasowych, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Tematy podejmowane były pod kątem teoretycznym, ale przede wszystkim praktycznym, dzięki czemu zagadnienia związane z komunikacją i międzykulturowością zostały szeroko omówione. W trakcie warsztatów odbył się również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy wymienili się doświadczeniami, indywidualnymi metodami działań oraz wypracowali funkcjonalny sposób dzielenia się dobrymi praktykami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w szkoleniu. Warsztaty były także doskonałą okazją do nawiązania relacji koleżeńskich oraz pokonywania barier językowych i kulturowych.
Projekt, którego inicjatorem był Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim odbył się w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027 oraz Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina.
komisarz Maciej Kimet
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim