Aktualności

Oszustwa, których można uniknąć. Jak bezpiecznie sprzedawać w internecie?

Data publikacji 02.04.2025

Okazjonalna sprzedaż używanych przedmiotów w internecie to z pozoru łatwa czynność. Okazuje się jednak, że wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak to działa i zamiast zarobić kilkadziesiąt złotych, tracą tysiące ze swoich kont. Jak uniknąć kłopotów i bezpiecznie prowadzić sprzedaż?

Sprzedaż zabawek, ubrań czy aparatu fotograficznego, który chcemy już wymienić. Jest sporo używanych przedmiotów, które trafią na sprzedaż w internecie. Ich właściciele chcą zarobić czasami niewielkie kwoty za te rzeczy, a jednak ostatecznie zostają oszukani i tracą tysiące ze swoich kont. Jak bezpiecznie sprzedawać?

Należy przede wszystkim zaznaczyć, że w sieci istnieją miejsca, w których można bezpiecznie sprzedać swoje używane rzeczy. Są tam regulaminy, różne programy ochrony. A jednak wciąż sporo osób traci pieniądze, zamiast je zarabiać. To niestety głównie dlatego, ze sprzedając coś okazjonalnie, nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak dany portal działa, albo jak korzystać z możliwości, które proponują nam banki.

Przyjmijmy, że pani Kowalska chce sprzedać ubranka po córce. Wystawia je na jednym ze znanych portali i już po kilku chwilach pojawia się rzekomy kupujący. Można się nawet spodziewać, ze będzie ich kilku. Chętny dopytuje o odzież, prosi o zarezerwowanie i gwarantuje, że zajmie się przesyłką. Pani Kowalska szczęśliwa, że za chwile pozbędzie się ubranek, które już nieco w domu przeszkadzały, nie do końca wie jak wszystko działa. Jest więc zadowolona, ze ktoś zrobi to za nią. Rzekomy kupujący podsyła link do firmy kurierskiej, gdzie Kowalska podaje wszystkie swoje dane. Strona wygląda na prawdziwą, ale jest fałszywa. Za chwilę sprzedająca otrzymuje informację, że należy potwierdzić w telefonie blik, by odebrać pieniądze. A czasami jest to nawet parę kodów do potwierdzenia. W sumie z konta ginie kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze zostały już gdzieś wypłacone.

By uniknąć takich przykrych historii, których niestety nie brakuje, wystarczy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Wysyłajmy paczki za pobraniem, lub korzystajmy z opcji wysyłki, które daje nam portal sprzedażowy. Jeśli oczekujemy na zapłatę z góry przelewem na telefon (tzw. Blikiem), pamiętajmy, że nie musimy potwierdzać przelewu przychodzącego. Po prostu wystarczy kupującemu podać numer telefonu. Nie klikaj w linki i nie podawaj, numerów kart, loginów. Czytaj regulaminy portali, by nie okazało się, że zamiast zarobić kilkadziesiąt złotych, stracisz swoje oszczędności.

 

komisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.12 MB)

Powrót na górę strony