Lupka, kapelusz i … komputer: jak OSINT i wzajemna współpraca przemienia polskich i niemieckich funkcjonariuszy w Sherlocka w XXI wieku
Projekt w którym wzięli udział polscy i niemieccy stróże prawa został zrealizowany w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA Programu Współpracy Interreg VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027. Jego celem była intensyfikacja współpracy międzyinstytucjonalnej lubuskiej i brandenburskiej policji w zakresie białego wywiadu oraz wzmocnienie wzajemnych relacji i pogłębienie partnerstwa.
Na terenie województwa lubuskiego, w dniach 26-28 marca 2025 roku, odbyło się wyjątkowe szkolenie w ramach projektu „Lupka, kapelusz i … komputer: jak OSINT i wzajemna współpraca przemienia polskich i niemieckich funkcjonariuszy w Sherlocka w XXI wieku”. Projekt został został zrealizowany w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA Programu Współpracy Interreg VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027. Jego celem była intensyfikacja współpracy międzyinstytucjonalnej lubuskiej i brandenburskiej policji w zakresie białego wywiadu oraz wzmocnienie wzajemnych relacji i pogłębienie partnerstwa. Beneficjentem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim., a partnerem Prezydium Policji Kraju Związkowego Brandenburgii.
Podczas trzydniowego wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zaawansowanymi narzędziami oraz technikami wykorzystywanymi w procesie śledczym opartym na metodach OSINT (Open Source Intelligence). Program szkolenia obejmował prezentację nowoczesnych narzędzi analitycznych oraz źródeł informacji, które mogą być kluczowe w działaniach operacyjnych.
Wydarzenie było wzbogacone wystąpieniami ekspertów z Polski oraz Niemiec. Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji, Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Wydział w Gorzowie Wielkopolskim. Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, niemieccy eksperci w dziedzinie OSINT, a także ekspert zewnętrzny. Ich wiedza oraz doświadczenie były nieocenionym wsparciem w procesie wymiany poglądów i doskonalenia umiejętności analitycznych uczestników.
Szkolenie ukazało, jak międzynarodowa współpraca oraz nowoczesne technologie mogą wpłynąć na skuteczność działań policyjnych w XXI wieku. Projekt „Lupka, kapelusz i … komputer” udowodnił, że wspólna praca w oparciu o metody OSINT pozwala na wzniesienie prowadzonych spraw na wyższy poziom, adaptując się do wyzwań współczesnego świata.
aspirant Rafał Rzemieniecki
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim